Aθλητικά NέαΚανείς δεν σταματά την Λιλ

Κανείς δεν σταματά την Λιλ

Το βαθμολογικό της ντεμαράζ συνέχισε και στην 24η αγωνιστική του Σαμπιονά η Λιλ, που επικράτησε 2-0 της ουραγού Γκινγκάμπ και έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

Το σκορ άνοιξε για τους «λιλουά» ο Λεάο Ράφαελ στο 47ο λεπτό, ενώ ο Ρεμί με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Νωρίτερα, η Λιλ είχε χάσει αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της και δεν απειλήθηκε σχεδόν ποτέ από τους γηπεδούχους που παρέμειναν τελευταίοι με 14 βαθμούς και υπέστησαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους. Οι φιλοξενούμενοι, έφτασαν έτσι τους 49 βαθμούς και μείωσαν στους δέκα βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, που έχει δύο παιχνίδια λιγότερα, όμως το βασικό, είναι πως διατηρούν προβάδισμα για την δεύτερη θέση απέναντι στη Λιόν.

Σημαντικό έδαφος στη μάχη για την είσοδο στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο έχασε η Σεντ Ετιέν (παρέμεινε 5η με 37 βαθμούς), που ηττήθηκε με σκορ 3-0 εκτός έδρας από τη Ρεν. Οι γηπεδούχοι (ανέβηκαν στην 7η θέση με 36 βαθμούς) , άνοιξαν το σκορ στο 21’ με τον Νιανγκ και αφού σώθηκαν σε αρκετές περιπτώσεις από την ισοφάριση των «στεφανουά», διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 87’ με πέναλτι του Μπεν Αρφά. Το τελικό 3-0, διαμόρφωσε στο 91’ ο Ινού.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου

Ντιζόν-Μαρσέιγ 1-2 (18’ Μαριέ – 56’ Μπαλοτέλι, 73’ Οκάμπος)

Σάββατο 9 Φεβρουαρίου

Παρί Σεν Ζερμέν-Μπορντό 1-0 (43′ πεν. Καβάνι)
Αμιάν-Καέν 1-0 (65′ Κονατέ)
Στρασβούργο-Ανζέ 1-2 (88′ Πρσιτς – 35′, 55′ Κανγκά)

Κυριακή 10 Φεβρουαρίου

Μονπελιέ-Μονακό 2-2 (66′ Λαμπόρντ, 90+ 1′ Λεντόρ-14′ Μαρτίνς, 82′ Φαλκάο)
Ναντ-Νιμ 2-4 (15′ Κουλιμπαλί, 38′ Μαχίντ-47′ Γκιγιόμ, 69′ Μπομπιτσόν, 85′ Φέρι, 89′ Τιούμπ)
Τουλούζ-Ρεμς 1-1 (81′ Γκράντελ-54′ Ουντίμ)

Γκινγκάμπ-Λιλ 0-2 (47’ Ράφαελ, 94’ Ρεμί)
Ρεν-Σεντ Ετιέν 3-0 (21’ Νιάνγκ, 87’ Μπεν Αρφά (πεν.), 91’ Ινού)
Νις-Λιόν (22:00)