Aθλητικά NέαΓκάζια η Μονακό, πέρασε από Λοριάν η Μονπελιέ

Γκάζια η Μονακό, πέρασε από Λοριάν η Μονπελιέ

Με το πόδι στο γκάζι συνεχίζουν Μονακό και Μονπελιέ, που συγκατοικούν (ισόβαθμες και με τη Λιόν) στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το σύνολο του Κόβατς επιβλήθηκε με σκορ 3-0 της Νιμ, που έμεινε με δέκα παίκτες για τα τελευταία 20 λεπτά του ματς. Το σκορ άνοιξε στο 19′ ο Ντιόπ, με τους Μαρτίνς (75′) και Φόλαντ (77′) να εκμεταλλεύονται την αποβολή και να διευρύνουν το σκορ.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Μονπελιέ στην έδρα της Λοριάν, από όπου πέρασε επικρατώντας με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σκίλετιτς στο 79′, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σαβανιέ έχασε πέναλτι.

Στις νίκες επέστρεψε η Ανζέ η οποία πέρασε με 3-1 από την έδρα της Λανς και την προσπέρασε στη βαθμολογία, ισοβαθμώντας στην έβδομη θέση με τη Ρεν.