Aθλητικά NέαΕπίδειξη δύναμης από την Παρί με τεσσάρα στη Νις

Επίδειξη δύναμης από την Παρί με τεσσάρα στη Νις

Μέσα σε έξι λεπτά ο Άνχελ Ντι Μαρία καθάρισε τη νίκη για λογαριασμό της Παρί Σεν Ζερμέν και την έστειλε στο +5 από την 2η Ναντ. Ο Αργεντινός, αφού αξιοποίησε με εξαιρετικό αριστερό πλασέ, μια υποδειγματική ασίστ του Ικάρντι που πέταξε την μπάλα στον κενό χώρο για να σκοράρει, στο 21’ έβαλε ένα εξαιρετικής δυσκολίας γκολ με λόμπα από πλάγια θέση πάνω στην κίνηση από μια ωραία πάσα του Μενιέ.

Στην επανάληψη και περίπου στο μέσον, ο Γκαναγκό μείωσε για τη Νις στο 67’ , αλλά επτά λεπτά αργότερα, έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σιπριέν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 77’ αποβλήθηκε και ο Ερέλ. Έτσι στο 88’ ο Εμπαπέ έκανε το 1-3, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο Ικάρντι στο 90+1’ για το τελικό 1-4.

Αξίζει να σημειώσουμε πως στην ενδεκάδα, δεν ξεκίνησαν, οι Καβάνι και Εμπαπέ (πέρασε σαν αλλαγή στην επανάληψη) με τον Τούχελ να προσπαθεί να κρατήσει φρέσκια την ομάδα του, ενόψει του αγώνα με την Μπριζ για το Τσάμπιονς Λιγκ, την προσεχή Τρίτη.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής

Παρασκευή 18 Οκτωβρίου
Νις-Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (67’ Γκαναγκό – 15’, 21’ Ντι Μαρία, 88’ Εμπαπέ, 90+1’ Ικάρντι )