Aθλητικά NέαΔεν… μάσησε με 9 παίκτες η Μονακό

Δεν… μάσησε με 9 παίκτες η Μονακό

Άντεξε με εννέα και επέστρεψε στις νίκες η Μονακό.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς έφτασε πολύ δύσκολα στο «τρίποντο» επικρατώντας 3-2 της Στρασμπούργκ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Championnat, αν και αγωνίστηκε με σημαντικό αριθμητικό μειονέκτημα.

Οι Μονεγάσκοι είχαν σε καλή μέρα τον Μπεν Γεντέρ που σκόραρε δις, ενώ το άλλο τέρμα των γηπεδούχων πέτυχε ο Αγκιλάρ. Ο Γάλλος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 9’ με ωραίο πλασέ έπειτα από το γύρισμα Βόλαντ, για να πάει η ομάδα του με κάβα το 2-0 στα αποδυτήρια, με κεφαλιά του Γάλλου μπακ. Ο Σαχίρι μείωσε με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με ψύχραιμο πλασέ. Επτά λεπτά αργότερα, ο Μπεν Γεντέρ συνεργάστηκε και πάλι με τον Βόλαντ, για το 3-1 αυτήν τη φορά.

Από εκεί και πέρα ξεκίνησαν οι δυσκολίες για τη Μονακό. Με τον Τσουαμενί να δέχεται δεύτερη κίτρινη (55’) για επικίνδυνο παίξιμο. Η κατάσταση έγινε εξαιρετικά πιεστική στο 70’ για την Μονακό, αφού ο Αζορκέ έκανε γκολ το πέναλτι των φιλοξενούμενων και ο Ντισασί αντίκρισε κόκκινη για το τράβηγμα που προηγήθηκε.

Απώλεια βαθμών για τη Μονπελιέ, που παραμένει μέσα στην τετράδα, παρά το 2-2 στην έδρα της Ντιζόν και μπορεί να είναι κι ευχαριστημένη. Αφού ισοφάρισε στο 90’ ο Σαβανιέ με πέναλτι.

Νίκη με ανατροπή στην τελική ευθεία για την Ανζέ που επικράτησε 3-2 της Μπρεστ, φέρνοντας τούμπα το ματς με τρίλεπτο ξέσπασμα. Ο Τραορέ ισοφάρισε στο 78’ και ο Φουλγκινί πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 81ο λεπτό.

Η Λανς είχε δικό της το πρώτο μέρος, η Νιμ το δεύτερο και αμφότερες ήρθαν 1-1 στο «Venue Stade des Costieres».