Aθλητικά NέαΑσύλληπτη συντριβή για την Παρί Σεν Ζερμέν!

Ασύλληπτη συντριβή για την Παρί Σεν Ζερμέν!

Σε… παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι της με την Παρί Σεν Ζερμέν η Λιλ, στο ματς που έγινε στο «Πιέρ Μαουρί» και έκλεισε την αυλαία της 32ης αγωνιστικής στο Championnat, όπως μαρτυράει και το εντυπωσιακό 5-1!

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στην επανάληψη, διάστημα στο οποίο πέτυχαν τρία τέρματα. Για να φτάσουν ως εκεί, βέβαια, και να
πάρουν το «τρίποντο» που τους διατήρησε στη δεύτερη θέση αλλά με οκτώ πλέον πόντους διαφορά από την τρίτη Λιόν, χρειάστηκε να… συνωμοτήσει και το σύμπαν υπέρ τους…

Βλέπετε, οι «πρωτευουσιάνοι» είδαν να τους ακυρώνεται -σωστά- γκολ του Εμπαπέ για οφσάιντ μόλις στο δεύτερο λεπτό του ματς, ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 7’, με… αυτογκόλ του Μεουνιέ. Κατάφεραν να απαντήσουν, με το δυνατό σουτ του Μπέρνατ στο 11ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά μετά αργότερα ο Εμπαπέ χρίστηκε ξανά σκόρερ αλλά ούτε και αυτό του το γκολ μέτρησε.

Ακολούθησαν δύο αναγκαστικές αλλαγές για την Παρί, με τους τραυματισμούς των Τιάγκο Σίλβα στο 16 και Μεουνιέ στο 24’, ενώ το κακό… τρίτωσε με την αποβολή του Μπέρνατ με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Πέπέ, προτού εκείνος βγει τετ α τετ με τον Αρεολά!

Στην επανάληψη, οι «λιλουά» -που είχαν πάρει το… μήνυμα που λέγαμε προηγουμένως- έκαναν… πάρτι, σκοράροντας τρεις φορές μέσα σε διάστημα 20 λεπτών! Ο Κέρερ αστόχησε για… χιλιοστά στο 48’ και τρία λεπτά μετά ο Πεπέ βγήκε στην κόντρα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ακολούθησαν δύο ακόμα γκολ από τους Μπαμπά και Μαγκαλιάες, αλλά και το κερασάκι στην τούρτα από τον Φόντε έξι λεπτά πριν τη λήξη, για το τελικό 5-1 υπέρ της Λιλ, με την Παρί να χάνει για δεύτερη μόλις φορά στο φετινό πρωτάθλημα και παράλληλα να δέχεται τέσσερα γκολ για πρώτη, από τις 10 Ιανουαρίου του 015 και την ήττα με 4-2 από την Μπαστιά!