Aθλητικά NέαΆνετο πέρασμα η Ρεν, γκέλα για Μονακό

Άνετο πέρασμα η Ρεν, γκέλα για Μονακό

Σημαντική νίκη για την Ρεν που με ένα γκολ νωρίς και ένα προς το φινάλε του αγώνα επικράτησε 2-0 της Τουλούζ και απέκτησε διαφορά τεσσάρων πόντων από την 4η Λιλ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπουριζό στο 3ο λεπτό για να έρθει ο Μαουασά στο 83’ και να γράψει το τελικό σκορ.

Η Μονπελιέ που πάει φουλ για τις ευρωπαϊκές θέσεις είχε εύκολο έργο απέναντι στην Στρασμπούρ μετά το 58ο λεπτό αφού σε εκείνο το χρονικό σημείο ξέσπασε και με δύο γκολ του Σαβανιέ και ένα του Λαμπόρντ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-0).

Γκέλα για την Μονακό που προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεν Γιεντέρ στο πρώτο μέρος, αλλά ο Καμαρά ισοφάρισε για λογαριασμό της Ρεμς για να μείνει το ισόπαλο 1-1. Με γκολ του Μπουλάγια η Μετς πήρε καθοριστικής σημασίας νίκη εκτός έδρας απέναντι στην Αμιάν με 1-0, ενώ με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε η Ανζέ της Μπρεστ χάρη στον Μπαοκέν.

Νωρίτερα η Παρί Σεν Ζερμέν συνέχισε την μοναχική της πορείας προς τον τίτλο, με τα γκολ του Σαράμπια νωρίς, ενώ στο τελευταίο τέταρτο, ο Εμπαπέ με δύο γκολ και ο Ικάρντι με ένα ακόμα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.