Συνεχίζει στην κορυφή η Λιλ! (vid)

Ασταμάτητη η Λιλ πέρασε και από την έδρα της Μπορντό (0-3) και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 51 βαθμούς. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς σκορ, ενώ στο 55’ ο Γιαζιτσί άνοιξε το σκορ και στο 66’ ο Γουέα διπλασίασε τα τέρματα. Δεν σταμάτησε εκεί και στο 89ο λεπτό ο Ντέιβιντ διαμόρφωσε το τελικό 3-0!

Από την άλλη η Μετς έμεινε στο 1-1 με την Μονπελιέ και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την… γκέλα της Ρεν με τη Λοριάν (1-1) για να ανέβει στην 5η θέση.

Στο μηδέν κόλλησαν Ρεμς και Ανζέ, με τη γηπεδούχο να χτίζει ένα μίνι αήττητο σερί στο γήπεδό της, ενώ στο άλλο παιχνίδι η Μπρεστ έσωσε το βαθμό στην έδρα του Στρασβούργου στην τελευταία φάση με γκολ του Λε Ντουαρόν (2-2).

Στρασβούργο-Μπρεστ 2-2
(8′ Τόμασον, 70′ Αχολού – 83′ Σαρμπονιέ, 90’+4′ Λε Ντουαρόν)

Μπορντό-Λιλ 0-3
54′ Γιαζιτσί, 66′ Γουεά, 89′ Ντέιβιντ