«Ανάσα» για τη Λιόν!

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στη Λιόν!

Οι «λιονέ» επικράτησαν 1-0 στην έδρα της Τρουά και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη Ligue 1 έπειτα από τον Νοέμβριο!

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Ντεμπελέ με πέναλτι στο 33ο λεπτό, ενώ στο 45’ ο Ντιμπουά είχε δοκάρι. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στον βαθμό, στο 90+2’, αλλά ο δεξιός μπακ των φιλοξενούμενων έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Με το τρίποντο αυτό, η Λιόν έπιασε τη Λιλ στη 10η θέση με 28 βαθμούς, με την Τρουά να παραμένει κοντά στον… κίνδυνο και στους 17β.

Από ‘κει και πέρα, η Μονακό χρειάστηκε περίπου 45 λεπτά για να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της Κλερμόν, με τον Ντιόπ να κάνει την… αρχή και τους Μονεγάσκους να ήταν «καταιγίδα» και να φτάνουν στη νίκη με το εμφατικό 4-0!

Όλα… στραβά πήγαν για τη Μονπελιέ, καθώς μπορεί να προηγήθηκε μόλις στο 11’, αλλά το Στρασβούργο έκανε την ανατροπή και νίκησε 3-1.

Εμφατική επιστροφή στις νίκες για τη Ρεν, η οποία συνέτριψε 6-0 την Μπορντό. Η ομάδα της Βρετάνης πήρε το πρώτο «τρίποντο» ύστερα από τρεις σερί ήττες, που την επανέφερε στην τέταρτη θέση. Από την άλλη, για τους Γιρονδίνους αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική απώλεια, με αποτέλεσμα να παραμείνουν μόλις έναν βαθμό πάνω από την «επικίνδυνη ζώνη».