Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαLA LIGAΞετύλιξε το δώρο και πάτησε εξάδα η Βαγιεκάνο!

Ξετύλιξε το δώρο και πάτησε εξάδα η Βαγιεκάνο!

Ανέβηκε στην 6η θέση η Ράγιο Βαγιεκάνο, επικρατώντας 1-0 με αυτογκόλ της Εσπανιόλ, για την 16η αγωνιστική της La Liga. Οι γηπεδούχοι σε όλο το παιχνίδι ήταν ανώτεροι από την ομάδα του Βιθέντε Μορένο. Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς κάποιο τέρμα, με τις δυο ομάδες να ξεκινούν το β’ ημίχρονο ακριβώς όπως άρχισαν.

Ο Καμπρέρα στο 54ο λεπτό έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της εστίας του, κάνοντας το 1-0 για την Ράγιο Βαγιεκάνο.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Εσπανιόλ στο 85’ να έχει μια μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, όταν ο Ραούλ Ντε Τομάς δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση. Έτσι, με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.