Aθλητικά Nέα«Τρίποντο» από… τον πάγκο για την Θέλτα!

«Τρίποντο» από… τον πάγκο για την Θέλτα!

Σπουδαία νίκη πήρε η Θέλτα που επικράτησε της Γρανάδα στο Βίγκο με 3-1, για την 11η αγωνιστική της Primera Division και κατάφερε να «πιάσει» τις Εϊμπάρ και Ρεάλ Βαγιαδολίδ στους 10 βαθμούς, αλλά παρέμεινε στην ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 25’, με τον Μίγια να βγάζει τον Λουίς Σουάρες… φάτσα με τον Ρούμπεν Μπλάνκο κι εκείνον να μην αστοχεί, κάνοντας το 0-1. Η απάντηση από πλευράς Γαλιθιάνων ήταν άμεση, ωστόσο, αφού δύο λεπτά μετά ο Νολίτο μετουσίωσε σε γκολ την σέντρα του Ολάσα, πετυχαίνοντας το 1-1 μέσα από την μικρή περιοχή!

Το παιχνίδι πήγαινε για ισοπαλία, ωστόσο την λύση για την Θέλτα έδωσαν δύο παίκτες που έριξε στη… μάχη ο Εδουάρδο Κουντέ στα τελευταία λεπτά… Αρχικά ο Μπαέθα, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Γρανάδα επτά λεπτά μετά την είσοδό του στην αναμέτρηση, μετά την εκπληκτική πάσα του Ιάγο Άσπας, σε φάση… διαρκείας η οποία περιλάμβανε και δοκάρι στο πρώτο σουτ του ίδιου! Ενώ, τέσσερα λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Μπελτράν στην πρώτη του επαφή με την μπάλα να «καθαρίσει» τη νίκη για τους γηπεδούχους, από μια ακόμα ενέργεια του Ιάγο Άσπας, προλαβαίνοντας τον Ρούι Σίλβα και σημειώνοντας το 3-1 κόντρα στην αντίπαλο του ΠΑΟΚ…

Μάλιστα, η Θέλτα τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Γιοκίσιου στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων κι ενώ προηγήθηκε… ροντέο ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.

Η Γρανάδα αγωνίστηκε με τους: Ρούι Σίλβα, Ντουάρτε, Σάντσες, Βαγέχο (83′ Σόρο), Νέβα, Μίγια, Χερέρα (60′ Γκοναλόνς), Φουλκιέ (76′ Κίνι), Σουάρες (60′ Σολδάδο), Μολίνα (46′ Πουέρτας) και Ματσίς.

Αναλυτικά η 11η αγωνιστική

Παρασκευή, 27/11
Βαγιαδολίδ-Λεβάντε 1-1 (57’ Ντε Σόουζα – 83’ πεν. Καμπάνιας)

Σάββατο, 28/11
Έλτσε-Κάντιθ 1-1 (38’ Μπογιέ – 55’ Χιμένες)
Βαλένθια-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 (79’ αυτ. Λάτο)
Ουέσκα-Σεβίλλη 0-1 (83’ Εν-Νεσίρι)
Ρεάλ Μαδρίτης-Αλαβές 1-2 (86′ Κασεμίρο – 5′ πεν. Λούκας Πέρεθ, 49′ Χοσέλου)

Κυριακή, 29/11
Μπαρτσελόνα-Οσασούνα 4-0 (29′ Μπρέθγουεϊτ, 42′ Γκριζμάν, 57′ Κουτίνιο, 73′ Μέσι)
Χετάφε-Μπιλμπάο 1-1 (75’ Άνχελ – 9’ Βιγιαλίμπρε)
Θέλτα-Γρανάδα 3-1 (27′ Νολίτο, 81′ Μπαέθα, 85′ Μπελτράν – 25′ Σουάρες)
Ρεάλ Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ (22:00)