Το πήρε στο τέλος η Βαλένθια (vid)

Σε θεωρητικό επίπεδο η Βαλένθια έμοιαζε να έχει εύκολο έργο στο «Μεστάγια» για την 16η αγωνιστική της Primera Division. Όμως μόνο έτσι δεν ήταν. Οι «νυχτερίδες» δυσκολεύτηκαν κόντρα στην Έλτσε, αλλά τελικά επικράτησαν 2-1.

Οι γηπεδούχοι πήγαν μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Κι αυτό λόγω του γκολ που σημείωσε ο Γκέδες απ’ το 23ο λεπτό του ματς.

Στο δεύτερο μέρος, η Έλτσε κατόρθωσε να ισοφαρίσει. Με «δράστη» για ακόμη μια φορά τον Λούκας Μπογέ! Ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ, έκανε το 1-1 στο 75ο λεπτό και έφερε την ομάδα του κοντά σε σημαντικό αποτέλεσμα.

Όμως, τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’, ο Πιτσίνι έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας μια δύσκολη νίκη στη Βαλένθια.

Οι «νυχτερίδες» έφτασαν έτσι τους 25 βαθμούς και είναι στην 7η θέση, ενώ η Έλτσε έμεινε στους 15 και την 16η θέση.