Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαLA LIGAΣόκαρε τη Σεβίλλη στην πρεμιέρα της La Liga η Οσασούνα (vid)

Σόκαρε τη Σεβίλλη στην πρεμιέρα της La Liga η Οσασούνα (vid)

Με αποτέλεσμα-έκπληξη ολοκληρώθηκε το πρώτο παιχνίδι της φετινής La Liga, αφού η εντυπωσιακή Οσασούνα έβαλε φρένο στη Σεβίλλη, της οποίας επικράτησε με 2-1 στην Παμπλόνα!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους με γκολ στο 9ο κιόλας λεπτό, όταν ο Πένια σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Άβιλα με κεφαλιά νίκησε τον Μπόνο για το 1-0.

Οι Ανδαλουσιανού απάντησαν άμεσα και ισοφάρισαν μόλις δύο λεπτά αργότερα (11′), μετά από σέντρα του Πάπου Γκόμες και κοντινό πλασέ του Ράφα Μιρ. Στη συνέχεια η Σεβίλλη είχε την κατοχή της μπάλας και ήταν ανώτερη, ωστόσο η Οσασούνα παρέμενε επικίνδυνη, βρίσκοντας χώρους στις αντεπιθέσεις.

Τελικά, στο 74′ ο Γκόμες έκανε πέναλτι στον Μονκαγιόλα, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Ορόθ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και διαμορφώνοντας το 2-1 υπέρ της Οσασούνα!