Aθλητικά NέαΠήρε μπρος η Ατλέτικο (video)

Πήρε μπρος η Ατλέτικο (video)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης συνέτριψε με 5-0 στο «Βιθέντε Καλδερόν» την Σπόρτινγκ Χιχόν, στην καλύτερη μέχρι τώρα φετινή της εμφάνιση.

Μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα στη σεζόν, οι «ροχιμπλάνκος» πήραν μπρος τις τελευταίες μέρες και μετά τις νίκες επί Θέλτα και Αϊντχόφεν σε πρωτάθλημα και Ευρώπη, σήμερα καθάρισαν το ματς πριν καν οι οπαδοί της προλάβουν να καθίσουν στις θέσεις τους.

Η επιστροφή του Αντουάν Γκριζμάν στις καλές εμφανίσεις έπαιξε μεγάλο ρόλο, με τον Γάλλο άσο μόλις στο δεύτερο λεπτό να ανοίγει το σκορ από κοντά. Τρία λεπτά αργότερα ο Κέβιν Γκαμεϊρό έκανε το 2-0 με ωραίο φαλτσαριστό σουτ και η Χιχόν ετοιμαζόταν ήδη για την πρώτη φετινή της ήττα.

Στο ημίωρο, ένα ωραίο σουτ από τον Γκριζμάν έφερε το 3-0, ενώ στο β’ μέρος ανέλαβε δράση ο Φερνάντο Τόρες, που πήρε την θέση του Γάλλου. Ο Ισπανός στράικερ σκόραρε στο 72′, μόλις τρία λεπτά μετά την εισοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ενώ διαμόρφωσε το τελικό σκορ με πέναλτι στο τέλος.