Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαLA LIGAΟ Κούμαν έφυγε, η Μπαρτσελόνα παραμένει άρρωστη! (vid)

Ο Κούμαν έφυγε, η Μπαρτσελόνα παραμένει άρρωστη! (vid)

Προφανώς και δεν θα λύνονταν τα τεράστια προβλήματά της απλά και μόνο με την αποχώρηση Κούμαν… Η Μπαρτσελόνα παραμένει βαριά άρρωστη και στο πρώτο ματς χωρίς τον Ολλανδό τεχνικό στον πάγκο της, «γκέλαρε» και με την Αλαβές (1-1) στο «Καμπ Νου», δείχνοντας στον… Τσάβι πως έχει πολλή δουλειά!

Πλέον οι Καταλανοί είναι στο -8 από την κορυφή της La Liga και ουδείς μπορεί να ξέρει πού θα σταματήσει ο κατήφορος και, κυρίως, αν ο Τσάβι -που παραμένει το μεγάλο φαβορί για την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας- θα καταφέρει να πατήσει… φρένο! Οι γηπεδούχοι, με τον υπηρεσιακό Σέρχι Μπαρχουάν στον πάγκο -και ενώ είχε προηγηθεί ένα πρώτο 45λεπτο για την «Μπάρτσα», που ήταν εντελώς μπλοκαρισμένη από την Αλαβές- άνοιξαν το σκορ με καταπληκτικό γκολ του Ντεπάι στο 49ο λεπτό. Ο Ολλανδός επιθετικός πήρε την μπάλα έξω από την αντίπαλη περιοχή και… ζωγράφισε!

Τρία λεπτά αργότερα, ωστόσο, ήρθε άλλη μία ψυχρολουσία φέτος για τους οπαδούς της Μπαρτσελόνα, καθώς ο Ριόχα έφερε το ματς στα ίσα! Οι γηπεδούχοι το «πάλεψαν» στη συνέχεια, προσπάθησαν να βγάλουν εγωισμό, πιέζοντας ασφυκτικά και χάνοντας ευκαιρίες για να πάρουν, επιτέλους, την πρώτη τους νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές, αλλά το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Επόμενο ματς για τους «μπλαουγκράνα», το κρίσιμο της Τρίτης στην Ουκρανία για το Champions League απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου. Αν έρθει άλλη μία «γκέλα» εκεί, η Μπαρτσελόνα κινδυνεύει να μείνει και εκτός συνέχειας από την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση! Μένει να δούμε, επίσης, αν ο Τσάβι πράγματι θα ντεμπουτάρει -όπως αναφέρουν τα δημοσιεύματα στο εξωτερικό- στο επόμενο παιχνίδι, με τη Θέλτα, στη Γαλικία…