Aθλητικά NέαΚαθάρισε τη Λεβάντε ο Σάντι Μίνα

Καθάρισε τη Λεβάντε ο Σάντι Μίνα

Τρεις ημέρες μετά την ήττα από την Βιγιαρεάλ για το Europa League, αλλά και μια εβδομάδα μετά το στραπάτσο στο Βαγιέκας, η Βαλένθια επέστρεψε στις νίκες με 3-1 απέναντι στη Λεβάντε. Οι «νυχτερίδες» με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 49 πόντους και υπολείπονται τρεις από την 4η Σεβίλλη.

Ο Σάντι Μίνα ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ πολύ γρήγορα για τη Βαλένθια και συγκεκριμένα μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Σολέρ σόκαρε την ομάδα του με αυτογκόλ για το 1-1, αλλά αμέσως μετά οι «νυχτερίδες» ανέκτησαν το προβάδισμα με ωραίο δεξί διαγώνιο σουτ από τον Γκονζάλο Γκέντες. Το σκορ έκλεισε ο άνθρωπος που το άνοιξε, δηλαδή ο Σάντι Μίνα στο 64ο λεπτό.