Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαLA LIGAΗ Χιχόν πέταξε εκτός Κυπέλλου τη Βιγιαρεάλ, προκρίθηκε χωρίς να εντυπωσιάσει η Σεβίλλη

Η Χιχόν πέταξε εκτός Κυπέλλου τη Βιγιαρεάλ, προκρίθηκε χωρίς να εντυπωσιάσει η Σεβίλλη

Αποκλεισμός-σοκ για τη Βιγιαρεάλ η οποία δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης στην έδρα της Σπόρτινγκ Χιχόν και το τελικά το πλήρωσε, χάνοντας με 2-1 και μένοντας εκτός συνέχειας στο Κύπελλο. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς ρυθμό και με λιγοστές συγκινήσεις, τα «κίτρινα υποβρύχια» πήραν το προβάδισμα με κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού Ραούλ Αλμπιόλ στο 48′.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 67′ με εκπληκτικό γκολ του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Ούρος Τζούρτζεβιτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από μία λάθος απομάκρυνση του αντίπαλου γκολκίπερ. Και σαν να μην αυτό για τη Βιγιαρεάλ, δέχθηκε και δεύτερο γκολ λίγο πριν το φινάλε, με τον Μιλοβάνοφ να σκοράρει με βολίδα από πλάγια θέση στο 88′ ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή για τη Χιχόν!

Κυνική παρουσιάστηκε η Σεβίλλη στο «Ρομαρέδα» της Σαραγόσα, επικρατώντας με 2-0 της ομώνυμης ομάδας και παίρνοντας έτσι με σχετική άνεση την πρόκριση για τη «φάση των 16» του φετινού Κυπέλλου Ισπανίας. Οι Ανδαλουσιανοί κυριάρχησαν με μεγάλα ποσοστά κατοχής στο πρώτο ημίχρονο και πήρε το προβάδισμα στο 31′ με πανέμορφο σουτ του Κουντέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής. Υπομονετική η Σεβίλλη στο δεύτερο μέρος, κινδύνευσε ελάχιστα και τελικά «κλείδωσε» τη νίκη στο 69′ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και γκολ του Ράφα Μιρ, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή στο 46′.