Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαLA LIGAΔεν ξεκολλάει από το «Χ» η Βιγιαρεάλ (vid)

Δεν ξεκολλάει από το «Χ» η Βιγιαρεάλ (vid)

Όσο δεν βάζει… μυαλό η Βιγιαρεάλ, τόσο θα το πληρώνει. H ομάδα του Ουνάι Έμερι το Σάββατο (6/2) σημείωσε την 4η σερί της ισοπαλία στη La Liga, καθώς στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής αν και προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο του εκτός έδρας ματς με την Έλτσε, είδε τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 2-2.

Έτσι, η Βιγιαρεάλ έμεινε στους 36 βαθμούς, ούσα 5η και στο -3 από την 4η Σεβίλλη. Με τους γηπεδούχους να παραμένουν προτελευταίοι με 18 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και απειλώντας με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ. Κάτι που κατάφεραν να αξιοποιήσουν με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, τα οποία πέτυχε αμφότερα ο Μορένο (16’ και 35’), ύστερα από πολύ ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους συμπαίκτες του.

Ωστόσο, η Βιγιαρεάλ επαναπαύτηκε υπέρ το δέον σε αυτό το προβάδισμα και το πλήρωσε. Η Έλτσε εμφανίστηκε πολύ καλύτερη στο δεύτερο μέρος, άρχισε να δημιουργεί φάσεις και εντέλει έφτασε στην ισοφάριση. Αρχικά, ο Καρίγιο μείωσε με κεφαλιά στο 49’, για να έρθει ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Λούκας Μπογέ, να ισοφαρίσει σε 2-2 με κοντινό σουτ στο 64’.