Aθλητικά NέαΤο «υποβρύχιο»… πλάκωσε τη Σπόρτινγκ!

Το «υποβρύχιο»… πλάκωσε τη Σπόρτινγκ!

Μπορεί εντός συνόρων να δυσκολεύεται, αλλά εκτός συνόρων συνεχίζει απτόητη!

Με φόρα από τη λυτρωτική νίκη επί της Σεβίλλης (που της έδωσε ανάσα στο πρωτάθλημα), η Βιγιαρεάλ απέσπασε το 1-1 από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας και πέρασε στην επόμενη φάση του Europa League.

Μέχρι το 50’ του αγώνα στο «Μαδριγάλ» οι Πορτογάλοι βρίσκονταν για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης, έχοντας ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα με γκολ του Φερνάντες στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Ωστόσο η αποβολή του Τζέφερσον σε εκείνο το σημείο (επειδή ο διαιτητής θεώρησε ότι πάτησε αντίπαλο που του είχε κάνει τάκλιν) άλλαξε τα δεδομένα.

Γιατί η Βιγιαρεάλ πέρασε μπροστά. Πίεσε ασφυκτικά. Και εντέλει δικαιώθηκε με κοντινό πλασέ του Φορνάλς στο 80’. Ένα γκολ που κατάφερε να προστατεύσει στα τελευταία δραματικά λεπτά (παρά τις απέλπιδες προσπάθειες των Πορτογάλων) και να βρεθεί στους «16» της διοργάνωσης.