Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαEUROPA LEAGUEΤέλος, ονομάστε το Σεβίλη... Λιγκ! (video)

Τέλος, ονομάστε το Σεβίλη… Λιγκ! (video)

Η Σεβίλη φέρνοντας τα άνω-κάτω μετά από ανατροπή του σκορ , κατάφερε να κερδίσει για τρίτη διαδοχική χρονιά το τρόπαιο του Γιουρόπα Λιγκ για να γίνει η μοναδική ομάδα στη ιστορία του θεσμού που καταφέρνει αυτή τη διάκριση.

Αν και η Λίβερπουλ προηγείτο μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους, έχοντας μάλιστα και την υπεροχή στον αγώνα, η Σεβίλη δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε μια ιστορική ανατροπή καθώς από την άχαρη θέση του 1-0, κατάφερε να κάνει το τελικό 1-3 με πρωταγωνιστή τον Κόκε, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τελευταία τέρματα για την ομάδα του.

Η Λίβερπουλ «έμεινε» στα αποδυτήρια μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ αντίθετα η ισπανική ομάδα έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ευρωπαϊκής ομάδας και με ωραίες ενέργειες, ήρεμο ποδόσφαιρο και δουλεμένους αυτοματισμούς κατάφερε να «αφήσει» το τρόπαιο στη Σεβίλη.

Η ισπανική ομάδα μετρά πλέον πέντε τίτλους σε πέντε τελικούς του θεσμού.

Δυστυχώς δε λείπουν και οι άσχημες σκηνές. Μάχες, όχι ποδοσφαιρικές, αλλά μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων:

1′ Έναρξη του αγώνα.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ(Γιούργκεν Κλόπ): Μινιολέ, Κλάιν, Κολό Τουρέ(83’Μπεντέκε), Λόβρεν, Αλμπέρτο Μορένο, Εμρέ Τζαν, Μίλνερ, Λαλάνα, Φιρμίνο(69′ Ορίγκι), Κοουτίνιο, Στάριτζ.
ΣΕΒΙΛΛΗ(Ουνάι Έμερι): Σόρια, Μαριάνο, Ραμί(78′ Κολοτζιετζάκ), Ντανιέλ Καρίσο, Σέρχιο Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Εν’Ζονζί, Μπανέγα(90+2′ Κριστόφορο), Κόκε, Βιτόλο, Γκαμεϊρό(89′ Ιμπόρα).
Σκόρερ:35′ Στάριτζ / 46′ Γκαμεϊρό, 64′,70′ Κόκε
Κίτρινες: 30′ Λόβρεν,72′ Ορίγκι / 56′ Βιτόλο, 57′ Μπανέγα,77′ Ραμί,84′ Μαριάνο
Αποβολές:

2′ Φάουλ του Τσάν στον Μπανέγα.

8′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Λίβερπουλ με το σουτ του Τζάν να εξουτερώνεται από τον Σορία.

9′ Φάουλ του Μίλνερ στον Βιτόλο. Ο Ισπανός “άδειασε” τον Άγγλο.

11′ Σέντρα του Κλάιν, ο Στάριτζ πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Καρίσο διώχνει προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή.

12′ Η Λίβερπουλ ζητά πέναλτι και φαίνεται να έχει δίκιο, καθώς ο Καρίσο ανακόπτει με το χέρι την προσπάθεια του Φιρμίνο.

19′ Φάουλ του Εσκουδέρο στον Μίλνερ.

25′ Ο Λαλάνα βγάζει εξαιρετικά τον Στάριτζ, αλλά ο Σορία βγαίνει προ του Άγγλου επιθετικού και τον νικά στο τετ-α-τετ που είχαν.

30′ O Λόβρεν ανατρέπει τον Γκαμεϊρό.Αχρείαστο φάουλ.

32′ Mεγάλη ευκαιρία για τη Σεβίλλη. Ο Γκαμεϊρό κάνει το ανάποδο “ψαλίδι”, αλλά η μπάλα περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας της Λίβερπουλ.

35′ ΓΚΟΛ! Η Λίβερπουλ ανοίγει το σκορ με τον Ντάνιελ Στάριτζ. Με εξωτερικό φάλτσο, πανέμορφο γκολ.

38′ Ο Λαλάνα σουτάρει, αλλά ο Καρίσο βάζει την κόντρα και παραχωρεί κόρνερ.

39′ Σκοράρει η Λίβερπουλ, αλλά ορθώς ακυρώνεται. Ο Στάριτζ είναι σε θέση οφσάιντ.

43′ Κόρνερ παραχωρεί ο Τζαν.

45′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ, ο Στάριτζ δεν μπορεί να παρεμβληθεί στην πορεία της μπάλας.

45′ Λήξη Πρώτου Ημιχρόνου
46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
ΓΚΟΛ! Αμέσως μετά τη σέντρα για τη έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με σκόρερ τον Γκαμεϊρό (Μετά από ασίστ του Μαριάνο Φερέιρα, ο Γάλλος φορ βρίσκει δίχτυα. 18 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου)

56′ Ο Βιτόλο κάνει φάουλ στον Λαλάνα.

60′ Απίστευτη ευκαιρία για τη Σεβίλλη. Ο Γκαμεϊρό δεν μπορεί εξ’ επαφής να νικήσει τον Μινιολέ. Δεν έπιασε καλά το σουτ, ο σκόρερ της Σεβίλλης.

64′ ΓΚΟΛ! Η Σεβίλλη περνά μπροστά με σκόρερ τον Κόκε. Ο Βιτόλο συνεργάστηκε με τον Μπανέγα, ο πρώτος έδωσε στον Κόκε κι ο τελευταίος με εξαιρετικό σουτ έκανε το 2-1.

70′ ΓΚΟΛ! Η Σεβίλλη κάνει 1-3 με το δεύτερο γκολ του Κόκε. Η μπάλα έχει βρει σε παίκτη της Λίβερπουλ. Ορθώς μέτρησε.

76′ Η Σεβίλλη κοντά σε έναν ακόμη της τίτλο. Μιαν ανάσα. Η Λίβερπουλ χρειάζεται ένα θαύμα.
86′ Ο Κόκε κάνει το σουτ, ο Άλεν παραχωρεί κόρνερ.