Ο Σίλβα «ντύθηκε»… αίλουρος στα πέναλτι, έστειλε τον ΑΠΟΕΛ στα πλέι οφ! (vid)

Σε αγώνα που έληξε 2-2 και οδηγήθηκε μέσω της άσφαιρης παράτασης στα πέναλτι, οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας κέρδισε με 4-2 και πήρε την πανηγυρική πρόκριση απέναντι στη Ζρίνσκι, στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ!

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Ο Μιγκέλ Σίλβα «ντύθηκε»… αίλουρος και όντας πρωταγωνιστής στη διαδικασία των πέναλτι στον αγώνα του ΑΠΟΕΛ απέναντι στη Ζρίνσκι με δύο αποκρούσεις, οδήγησε την ομάδα του στην πρόκριση και στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, εκεί όπου οι γαλαζοκίτρινοι θα αντιμετωπίσουν τη Σλόβαν Λίμπερετς στη Τσεχία.

Ο ΑΠΟΕΛ έπαιξε με τη φωτιά, σε ένα ματς που έληξε 2-2 στην κανονική του διάρκεια (βρέθηκε πίσω στο σκορ, το γύρισε αλλά ισοφαρίστηκε), ωστόσο ευτυχώς για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, κέρδισε με 4-2 στα πέναλτι και πήρε την υπερπολίτιμη πρόκριση που του δίνει το δικαίωμα να παίξει για άλλη μία χρονιά στους ομίλους της δεύτερης σε τάξη ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Πολυτιμότερος παίκτης για τους γαλαζοκίτρινους, ο Πορτογάλος τερματοφύλακάς του, ο οποίος στις τέσσερις εκτελέσεις των Βόσνιων, έπεσε σωστά και σε δύο από αυτές στην αριστερή του γωνία, εκτινάχθηκε και απέκρουσε. Στα πέναλτι του ΑΠΟΕΛ ευστόχησαν στα τέσσερα από τα πέντε οι Γένσεν, Σαχάρ, Τάαμαρι και Ντε Βινσέντι, ενώ αστόχησε ο Ατζίλι καθαρά από ατυχία αφού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στο έδαφος.

Ο ΑΠΟΕΛ θα παίξει με τη Σλόβαν Λίμπερετς την 1η Οκτωβρίου στη Τσεχία στο στάδιο Ου Νίσι που πήρε το όνομά του από τον ποταμό Νίσα που βρίσκεται κοντά σε αυτό και είναι το σπίτι της Εθνικής ομάδας της χώρας.

Όσον αφορά στο ματς, όπως και με την Καϊσάρ στο Καζακστάν, έτσι και με τη Ζρίνσκι στο ΓΣΠ, ο ΑΠΟΕΛ λαχτάρησε νωρίς, αφού έμεινε πίσω στο σκορ και στη συνέχεια έτρεχε για να ανατρέψει τα σε βάρος του δεδομένα. Ο Ίβαντσιτς με κεφαλιά ήταν αυτός που σκόραρε για τους Βόσνιους στο 11’ με κεφαλιά έπειτα από μπαλιά του Γιακόβλιεβιτς η οποία με δόση τύχης έφτασε στον σκόρερ αφού κόντραρε η μπάλα σε αμυντικό των γαλαζοκίτρινων.

Αυτό ήταν αφορμή για να ορθώσουν ανάστημα οι παίκτες του Ουζουνίδη και να επιβληθούν της σαφώς κατώτερης αντιπάλου τους και με τέρματα στο 14’ και στο 26’ έφεραν τα κάτω – πάνω. Αρχικά ο Ατζίλι με σουτ εντός περιοχής μετά από γύρισμα του Ζεράλδες ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ο Νούχιου στο 26’ με πισινή κεφαλιά ανάμεσα σε δύο αμυντικούς μετά από κόρνερ του Ισραηλινού εξτρέμ, διαμόρφωσε το 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ ήταν άλλη ομάδα. Όχι καλή, αλλά ένα σύνολο που έβγαζε ανούσια έως άσχημη εικόνα και πρόσφερε στον κόσμο του που τον έβλεπε από την τηλεόραση χασμουρητά, σαν αυτά που βγάζουν από την κούραση και τη νύστα κάτι ταλαιπωρημένοι μεσήλικες βιοπαλαιστές.

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν αδράνειες στην άμυνα σε 3-4 περιπτώσεις όπου η φιλοξενούμενη ομάδα έριξε κάποια «προειδοποιητικά πυρά». Ε, σε μία από αυτές τις στιγμές, βρήκε τρόπο και πλήγωσε τον ΑΠΟΕΛ. Στο 69’ μία μπαλιά βρήκε τον Μπιλμπίγια στην περιοχή, ο οποίος ενώ είχε 3-4 αμυντικούς γύρω του και με τον Σίλβα αρκετά μπροστά από τη γραμμή τέρματός του, έκανε το αδύναμο σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-2.

Η κούραση ήταν ολοφάνερη στα πόδια των παικτών του ΑΠΟΕΛ, οι οποίοι δεν μπορούσαν να βγουν μπροστά και σπαταλούσαν δυνάμεις να μην επιτρέψουν στον αντίπαλό τους να απειλήσει. Με τα δεδομένα αυτά ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Η παράταση και στα 30 της λεπτά, ακούμπησε το απόλυτο… τίποτα! Ούτε τέρματα, ούτε καν αξιόλογες ευκαιρίες εκτός από μία κεφαλιά άστοχη του Σαχάρ, σαν να ήθελαν οι δύο ομάδες λόγω κούρασης να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Έτσι κι έγινε λοιπόν, εκεί όπου ο ΑΠΟΕΛ εκτέλεσε εύστοχα τέσσερα σε πέντε πέναλτι, η Ζρίνσκι απώλεσε τα δύο με τον Σίλβα να πραγματοποιεί πολύ δύσκολες αποκρούσεις και με σκορ 4-2, οι γαλαζοκίτρινοι πανηγυρίζουν την πρόκριση.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Ζεράλδες, Σάντος, Ζορζ, Ενσούε, Ατζίλι, Ανουάρ (86′ Λουντέμο), Ζαχίντ (64′ Γένσεν), Ντε Βινσέντι, Εντονγκαλά (73′ Τάαμαρι), Νούχιου (94′ Σαχάρ).

Ζρίνσκι Μόσταρ (Μλάντεν Ζίζοβιτς): Μπίρκιτς, Τσόρλουκα (106′ Σαντίκου), Γιακόβλιεβιτς, Μπάρμπαριτς (57′ Μπέκιτς), Ιμπάνιες, Φιλίποβιτς, Τρέμποτιτς (66′ Ζλόμισλιτς), Ένιν, Τοντόροβιτς, Μπιλμπίγια, Ίβαντσιτς (76′ Γκοβεντάριτσα).