Έζησε εφιάλτη που δεν άξιζε ο Απόλλων στην Ολλανδία (vid&pics)

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

Κρίμα και πάλι κρίμα για τον Απόλλωνα. Δεν άξιζε τέτοια βαριά ήττα από την Αϊντχόφεν (0-3) μέσα στο Στάδιο Φίλιπς. Οι Ολλανδοί ήταν απίστευτα αποτελεσματικοί στις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και πήραν μια μεγάλη, τόσο σε έκταση όσο και σε σημασία, νίκη και βρίσκονται με το ενάμιση πόδι στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς μόνο με αυτοκτονία θα χάσουν την πρόκριση.

Όλα τα γκολ για τους «αγρότες» σημειώθηκαν σε διάστημα 15 λεπτών (47′ Ιχατέρεν, 55′ Γκάκπο, 61′ Ντάμφρις), με το πρώτο γκολ να είναι καθοριστικό γιατί τότε ήταν που έχασαν την ψυχραιμία τους οι παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή και… κατέρρευσαν. Το αποτέλεσμα αυτό, δυστυχώς δεν αφήνει πολλές ελπίδες στους «γαλάζιους» ενόψει του επαναληπτικού σε μια εβδομάδα στο ΓΣΠ.

Ο Απόλλων πάλεψε στα ίσια την ποιοτικά ανώτερη Αϊντχόφεν, αδιαμφισβήτητα έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όπου ήταν αρκετά απαιτητικός και έφτιαξε τουλάχιστον δύο σπουδαίες ευκαιρίες για ν’ ανοίξει το σκορ με τους Σελάγια (13’) και Γιαννιώτα (29’), σε αντίθεση με τους Ολλανδούς που δεν ανησύχησαν σε κανένα σημείο τον Μολ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, τα όνειρα πήγαν… περίπατο. Οι παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο σαν υπνωτισμένοι.

Δεν εξηγείται διαφορετικά το γεγονός, ότι δέχτηκαν τρία γκολ σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα που όσο και αν τα βλέπει κανείς σε βίντεο δεν τα χωνεύει… Παρόλα αυτά, ο Απόλλων έψαξε στο τελευταίο 20λεπτο τουλάχιστον ένα γκολ, είχε κλασικές ευκαιρίες με τους Περέιρα (73’) και Παπουλή (79’), όμως ήταν άτυχος και δεν απέφυγε την ήττα με βαρύ σκορ (0-3).

Αϊντχόφεν (Μαρκ φαν Μπόμελ):  Ζετ, Βίργκεφερ, Μπομγκάρντι (90′ Λάτο), Μάλεν, Μπεργκβάιν, Γκουτιέρες, Ροσάριο, Γκάκπο (84′ Χέντριξ), Ντάμφρις, Ιχατέρεν (80′ Μήτρογλου), Μποσκάλι.

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Πέδρο, Αγκίρε, Γιούστε, Κυριάκου, Σατσέτι, Μάρκοβιτς, Γκακπέ (76′ Πίττας), Σαρδινέρο (67′ Παπουλής), Γιαννιώτας (62′ Περέιρα), Σελάγια.

Σκόρερ: 47′ Ιχατέρεν, 55′ Γκάκπο, 61′ Ντάμφρις

Κίτρινες: Μποσκάλι, Μάλεν / Σατσέτι (3η)