Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαEUROPA LEAGUEΈβαλε… πλώρη για τους «16» η Βιγιαρεάλ (vid)

Έβαλε… πλώρη για τους «16» η Βιγιαρεάλ (vid)

Δεν έβγαλε μάτια, αλλά με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Βιγιαρεάλ πέρασε από την έδρα της Σάλσμπουργκ με 2-0 και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Μπορεί ο Αλκάθερ να έχασε πέναλτι στο 29’ και την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του Έμερι, ωστόσο πήρε το αίμα του πίσω λίγα λεπτά αργότερα, αφού στο 41’ αξιοποίησε ιδανικά την ασίστ του Μορένο, έγραψε το 1-0 και άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη των Ισπανών.

Οι Αυστριακοί δεν βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν και να μπουν στο κόλπο του ματς, με αποτέλεσμα να έρθει ακόμα ένα τέρμα από τη Βιγιαρεάλ στο φινάλε με τον Νίνο που στο 71’ έκανε το 2-0 κάνοντας πιο σταθερές της βάσης του δρόμου για τους «16» της διοργάνωσης.