Aθλητικά NέαΔεν το «κλείδωσε» η Βιγιαρεάλ, έμεινε ζωντανή η Άρσεναλ (vid)

Δεν το «κλείδωσε» η Βιγιαρεάλ, έμεινε ζωντανή η Άρσεναλ (vid)

Η Βιγιαρεάλ ήταν αγκαλιά με μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης μέχρι το 71ο λεπτό με προβάδισμα δύο γκολ (2-0) και παίκτη παραπάνω, ωστόσο η Άρσεναλ μείωσε κόντρα στη ροή του αγώνα και έφυγε από την Ισπανία με το εις βάρος της τελικό 2-1 μεν, ολοζώντανη για την πρόκριση δε.

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Φόιθ (70′ Γκάσπαρ), Αλμπιόλ, Π. Τόρες, Πεδράθα (80′ Μορένο), Τριγκέρος (80′ Μ.Γκόμεζ), Καπού, Παρέχο, Τσουκουέζε, Αλκάθερ (46′ Κοκλέν), Ζ. Μορένο.

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Λένο, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Μάρι, Τσάκα, Παρτέι, Θεμπάγιος, Σάκα (86′ Ομπαμεγιάνγκ), Όντεγκααρντ (63′ Μαρτινέλι), Σμιθ Ρόου, Πέπε.

Σκόρερ: Τριγκέρος 5′, Αλμπιόλ 29′ / Πεπέ 75′

Κίτρινες: Π. Τόρες / Παρτέι

Αποβολές: Καπού (2η κίτρινη) / Θεμπάγιος (2η κίτρινη)

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η Βιγιαρεάλ. Ανέβηκε από δεξιά ο Τσουκβουέζε, η μπάλα στρώθηκε στον Τριγκέρος, που το τελείωσε με χαμηλό διαγώνιο σουτ.

15′ Ωραία ενέργεια του Πεπε και γύρισμα μέσα στην περιοχή, απομακρύνεται.

28′ Σουτ του Πάρτεϊ από το ύψος της περιοχής καταλήγει πολύ ψηλά.

29′ ΓΚΟΛ 2-0 Ο Παρέχο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μορένο έκανε την πάσα με κεφαλιά και ο Αλμπιόλ σκόραρε εύκολα με προβολή.

33′ Νέα ευκαιρία για τη Βιγιαρεάλ, σουτ του Μορένο λίγο έξω από την περιοχή φεύγει λίγο έξω.

35′ Πέναλτι υπέρ της Άρσεναλ! Εξετάζεται η φάση από το VAR για χέρι του Πεπέ που ανατράπηκε στη συνέχεια. Παίρνει πίσω το πέναλτι ο Αρτούρ Ντίας, αφού όντως απέκτησε πλεονέκτημα με το χέρι ο Πεπέ στην αρχή της φάσης.

37′ Κίτρινη στον Πάου Τόρες.

42′ Εκτέλεση φάουλ από τον Έντεγκααρντ, καφαλιά του Πάρτεϊ εντός περιοχής, δεν απειλεί ιδιαίτερα.

43′ Φεύγει στην κόντρα η Βιγιαρεάλ και ο Μορένο βγαίνει απέναντι από τον Λένο, προσπαθεί να τον περάσει αλλά του φέυγει λίγο το κοντρόλ πριν βρεθεί προ κενού τέρματος.

44′ Κίτρινη στον Θεμπάγιος.

45′ Εκτέλεση φάουλ του Αλκάθερ καταλήγει εύκολα στην αγκαλιά του Λένο.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ Καλή στιγμή για την Άρσεναλ. Σύγχυση στην άμυνα της Βιγιαρεάλ και κοντινό σουτ του Πεπέ, το οποίο όμως κοντράρει σε κόρνερ.

57′ Κόκκινη κάρτα στον Θεμπάγιος που πάτησε -άθελά του- τον Παρέχο. Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη ο μέσος της Άρσεναλ.

61′ Ευκαρία για την Βιγιαρεάλ με σουτ του Τσοκουέζε έπειτα από ωραία προσποίηση, αποκρούει ο Λένο.

66′ Μεγάλη ευκαιρία της Βιγιαρεάλ σε τετ α τετ του Μορένο και μεγάλη επέμβαση του Λένο, που διώχνει σε κόρνερ.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Καπού.

70′ Ο Φόιθ, από τους καλύτερους της Βιγιαρεάλ στο ματς, δεν θα μπορέσει να συνεχίσει λόγω τραβήγματος και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή. Στη θέση του ο Γκασπάρ.

71′ Πέναλτι υπέρ της Άρσεναλ, για ανατροπή του Σάκα από τον Τριγκέρος.

73′ ΓΚΟΛ 2-1 Έυστοχος ο Πεπέ.

77′ Ακόμη μια κόκκινη, μένει με δέκα παίκτες και η Βιγιαρεάλ, αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη ο Καπού για μαρκάρισμα στον Σάκα.

86′ Βγήκε ο Σάκα και πέρασε στο ματς ο Ομπαμεγιάνγκ.

90+4′ Μεγάλη ευκαιρία του Ομπαμεγιάνγκ, αποκρούει ο Ρούλι.