Ανυπέρβλητο εμπόδιο για τον ΑΠΟΕΛ, με… μεξικάνικη σάλτσα! (pics & vid)

Δεν τα κατάφερε απέναντι στη Σεβίλλη, ηττήθηκε με 0-1...

Ανυπέρβλητο ήταν τελικά το εμπόδιο της Σεβίλλης. Ο ΑΠΟΕΛ δεν έδειξε σε καμία περίπτωση πως μπορούσε να έχει βαθμολογικό όφελος απέναντι στην ομάδα της Ανδαλουσίας, η οποία με δέκα αλλαγές στην ενδεκάδα της και… σβηστές τις μηχανές, επικράτησε με 1-0 επί των γαλαζοκίτρινων (18’ Τσιτσαρίτο), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι Σεβιγιάνοι ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την αναμέτρηση, ενώ ο ΑΠΟΕΛ κατέγραψε μονάχα μία καλή φάση στο τελευταίο εικοσάλεπτο με τον Γιάκολις. Έτσι λοιπόν, οι περσινοί πρωταθλητές, μετά την ήττα με 3-4 από την Ντουντελάνζ στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ και το 0-1 σε βάρος τους στο «Ραμόν Σάντσεθ-Πιθχουάν», είναι πλέον στην τελευταία θέση του α’ ομίλου με χωρίς πόντο και απολογισμό τερμάτων 5-3.

Στον άλλο αγώνα του α’ ομίλου ανάμεσα στην Ντουντελάνζ και την Καραμπάχ στο Λουξεμβούργο, οι Αζέροι επικράτησαν εύκολα (4-1) σε έναν επεισοδιακό αγώνα που διακόπηκε για αρκετά λεπτά, λόγω της εσόδου ενός drone, στο οποίο κρεμόταν σημαία της Αρμενίας κι αυτό έκανε έξαλλους τους φιλοξενούμενους.

Αρκετά μεγάλη πίεση έβαλε η Σεβίλλη στον ΑΠΟΕΛ στο πρώτο μέρος, παρόλο που σε σχέση με το προηγούμενό της ματς στην ισπανική Λίγκα, ο Χουλέν Λοπετέγι προέβη σε δέκα αλλαγές στην ενδεκάδα. Τα πρώτα 15 λεπτά στην αναμέτρηση ήταν αναγνωριστικά, όμως δεν άργησε να ανοίξει το σκορ, αφού ο Τσιτσαρίτο στο 18’ με προβολή, έπειτα από ασίστ του Μουνίρ, έβαλε την ομάδα της Ανδαλουσίας μπροστά στο σκορ (1-0). Μέχρι την ολοκλήρωση του α’ μέρους, ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να του επιτρέψει να δημιουργήσει ευκαιρίες. Αντιθέτως, η Σεβίλλη αν είχε λίγο περισσότερο την τύχη με το μέρος της, μπορούσε να σκοράρει δεύτερο γκολ.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν παρόμοιο. Η Σεβίλλη διαφύλαξε το προβάδισμά της και παράλληλα απειλούσε με δεύτερο γκολ κάπου κάπου, ενώ οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ σε αρκετές περιπτώσεις δεν μπορούσαν να αλλάξουν πάνω από 2-3 μπαλιές, ενώ από πλευράς τους καταγράφηκε μόνο μία καλή φάση με τον Γιάκολις στο 70’. Το 1-0 υπέρ των Ανδαλουσιάνων έμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τελικό σφύριγμα.