Αναλυτικά όλοι οι ομίλοι του Europa League!

Δείτε τι ανέδειξε η κλήρωση για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ της σεζόν 2019-20...

Πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Μόντε Κάρλο του Μονακό η κλήρωση για τους φετινούς ομίλους του Europa League στους οποίους συμμετέχει ο ΑΠΟΕΛ που κληρώθηκε με Σεβίλλη, Καραμπάχ και Ντουντελάνζ συμμετέχουν οι περσινοί πρωταθλητές μας.

Διαβάστε επίσης: Κλήρωση «λουκούμι» για τον ΑΠΟΕΛ στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

Οι 48 ομάδες που θα συνεχίζουν στη διοργάνωση, χωρίστηκαν σε 12 ομίλους των τεσσάρων ομάδων. Η Ελλάδα έμεινε χωρίς εκπρόσωπο στους ομίλους της δεύτερης σε τάξη ευρωπαϊκής διοργάνωσης, αφού τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και η ΑΕΚ έμειναν ένα γκολ μακριά από την πρόκριση κόντρα στην Σλόβαν Μπρατισλάβας (3-2) και την Τραμπζονσπόρ (0-2) αντίστοιχα, με συνέπεια να αποκλειστούν από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Διαβάστε επίσης: Αναλυτικά όλοι οι όμιλοι του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ

Το γεγονός αυτό σημαίνει πως για πρώτη φορά από την δημιουργία του Europa League στη σύγχρονη μορφή του, δηλαδή την σεζόν 2009-10, η Ελλάδα μένει χωρίς εκπρόσωπο στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Διαβάστε επίσης: Κατάταξη ΟΥΕΦΑ: Υποχώρησε 16η η Κύπρος στη… μάχη με την Ελλάδα

Θυμίζουμε πως στους προκριματικούς γύρους είχαν αποκλειστεί ο Ατρόμητος και ο Άρης. Μοναδικός εκπρόσωπος του Ελληνικού ποδοσφαίρου και φυσικά στο υψηλότερο επίπεδο, στο Champions League είναι πλέον ο Ολυμπιακός.

Διαβάστε επίσης: Tα έξτρα €1.857.180 και το 300άρι της «καταστροφής»

ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ!

ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
1. Σεβίλλη
2. ΑΠΟΕΛ
3. Καραμπάχ
4. F91 Ντουντελάνζ

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
1. Ντινάμο Κιέβου
2. Κοπεγχάγη
3. Μάλμε
4. Λουγκάνο

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
1. Βασιλεία
2. Κράσνονταρ
3. Χετάφε
4. Τραπεζούντα

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
1. Σπόρτινγκ Λισαβόνας
2. Αϊντχόφεν
3. Ρόζενμποργκ
4. ΛΑΣΚ Λινζ

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
1. Λάτσιο
2. Σέλτικ
3. Ρεν
4. Κλουζ

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
1. Άρσεναλ
2. Άιντραχτ Φρανκφούρτης
3. Σταντάρ Λιέγης
4. Βιτόρια

ΕΒΔΟΜΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
1. ΤΣΣΚΑ Μόσχας
2. Λουντογκόρετς
3. Εσπανιόλ
4. Φερεντσβάρος

ΟΓΔΟΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
1. Πόρτο
2. Γιουνγκ Μπόις
3. Φέγενοορντ
4. Ρέιντζερς

ΕΝΑΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
1. Βόλφσμπουργκ
2. Γάνδη
3. Σεντ Ετιέν
4. Ολεκσάντριγια

ΔΕΚΑΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
1. Ρόμα
2. Μπορούσια Γκλάντμπαχ
3. Μπασακσεχίρ
4. Βόλφσμπεργκ

ΕΝΔΕΚΑΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
1. Μπεσίκτας
2. Μπράγκα
3. Γουλβς
4. Σλόβαν Μπρατισλάβας

ΔΩΔΕΚΑΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
1. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
2. Αστάνα
3. Παρτίζαν Βελιγραδίου
4. Άλκμααρ

ΤΑ ΓΚΡΟΥΠ ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΙΧΑΝ ΩΣ ΕΞΗΣ:

ΜΕΣΩGoal.com.cy team
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ