Aθλητικά NέαΣκόρπισε το Λιχτενστάιν και μένει στο κόλπο η Βοσνία

Σκόρπισε το Λιχτενστάιν και μένει στο κόλπο η Βοσνία

Το καθήκον της έκανε η Βοσνία απέναντι στο αδύναμο Λιχτενστάιν, το εμπόδιο του οποίου ξεπέρασε στη Ζένιτσα, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-0 που διαμορφώθηκε μετά το 80ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Προσινέσκι, διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στα τελικά του Euro 2020, παρόλο που βρίσκεται στο -5 από τη δεύτερη Φινλανδία που πήρε τη νίκη απέναντι στην Εθνική (1-0).

Οι Βόσνιοι, που δημιούργησαν πάνω από 25 τελικές στο ματς, άνοιξαν το σκορ με τον Γκοτζάκ στο 11ο λεπτό, ενώ σφράγισαν τη νίκη τον Ντούλιεβιτς στο 80ο λεπτό, που έγραψε το 2-0. Μετά από το δεύτερο γκολ των Βόσνιων, οι φιλοξενούμενοι κατέρευσαν και δέχθηκαν ακόμα τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 85’ ο Τζέκο, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ Βίτσκα και Γκότζακ διαμόρφωσαν το τελικό 5-0 στο 88’ και 89’ αντίστοιχα.