Aθλητικά NέαΝίκησε κι ελπίζει ακόμη η Ισλανδία (vid)

Νίκησε κι ελπίζει ακόμη η Ισλανδία (vid)

«Ζωντανή» στη μάχη της πρόκρισης στην τελική φάση του Euro 2020 από τον 8ο προκριματικό όμιλο παρέμεινε η Ισλανδία, που επικράτησε 2-0 της Ανδόρρας και θα παίξει τα… ρέστα της την επόμενη αγωνιστική στο ματς με την Τουρκία. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκαν στο 38’ με τον Σίγκουρτσον.

Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 65’, ο Σίγκθορσον πέτυχε το 2-0 και παράλληλα έγραψε ιστορία, αφού έφτασε τα 26 γκολ με το εθνόσημο, ισοφαρίζοντας την επίδοση του Έιντουρ Γκούντγιονσεν. Οχτώ λεπτά αργότερα, ο Σίγκουρτσον έχασε την ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του από το σημείο του πέναλτι. Παρά τις ευκαιρίες, τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Πάρτι στο Κισινάου για Αλβανία

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, η Αλβανία νίκησε με σκορ 4-0 τη Μολδαβία, φτάνοντας τις τέσσερις νίκες σε οχτώ αγώνες στον 8ο όμιλο. Από την άλλη, για τους γηπεδούχους, αυτή ήταν η έβδομη ήττα, που τους κράτησε στην τελευταία θέση.

Η ομάδα του Εντουάρντο Ρέγια προηγήθηκε στο 22’ με τον Τσικαλέσι, βάζοντας τις βάσεις για το διπλό, ενώ πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ουσιαστικά «κλείδωσε» το ματς, με τα τέρματα των Μπάρε (34’) και Τράσι (40’). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έπαιξαν ακόμη πιο ελεύθερα και χάθηκαν εκατέρωθεν καλές ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους να «βρίσκουν» και τέταρτο τέρμα στο τελευταίο λεπτό με τον Μανάι, που διαμόρφωσε το τελικό 4-0.