Ξανά χουνέρι από ΜΠΑΤΕ, εύκολα η Σέλτικ – Τα ζευγάρια στον β’ προκριματικό γυρο

Οι ανατροπές της ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ (επί της πολωνικής Πιάστ Γκλίβιτσε) και της Κλουζ (επί της Αστάνα) ήταν τα δύο αποτελέσματα που ξεχώρισαν στους επαναληπτικούς αγώνες του 1ου προκριματικού γύρου του Champions League.

H ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ αποδείχθηκε για δεύτερη φορά κακός δαίμονας του ΠΑΟΚ, αφού μετά το περσινό 1-3 στην Τούμπα, οι Λευκορώσοι πέταξαν εκτός του γκρουπ των ισχυρών τον Δικέφαλο. Κι αυτό γιατί με την πρόκριση τους στην Πολωνία επί της Πιαστ Γκλίβιτσε (με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο) οι Λευκορώσοι έκαναν την μεγάλη ανατροπή και κατέλαβαν την τελευταία θέση στο γκρουπ των ισχυρών στον τρίτο προκριματικό γύρο.

Τα μεγάλα ονόματα έκαναν το καθήκον τους στους επαναληπτικούς του 1ου γύρου, δύο από τα σημαντικά ονόματα που δεν θα συνεχίσουν είναι η Λουντογκόρετς που ηττήθηκε για δεύτερη φορά από την Φερεντσβάρος (2-3), όπως και η Αστάνα που ηττήθηκε με 3-1 στην Ρουμανία από την Κλουζ και δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το 1-0 του πρώτου αγώνα.

Με λίγο παραπάνω άγχος το 2-1 της Σέλτικ επί της Σαράγεβο, ενώ ο ΑΠΟΕΛ θα αγωνιστεί στον 2ο προκριματικό με την Σουτιέσκα που χρειάστηκε τα πέναλτι για να προκριθεί επί της Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των επαναληπτικών του 1ου προκριματικού του Champions League (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αγώνων).

Ρίγα – Ντάνταλκ 0-0, 4-5 στα πέναλτι (0-0)

ΑΙΚ Στοκχόλμης – Αραράτ 3-1 (1-2)

Καραμπάχ – Παρτιζάνι 2-0 (0-0)

Ρόζενμποργκ – Λίνφιλντ 4-0 (2-0)

Λουντογκόρετς – Φερνετσβάρος 2-3 (1-2)

Κλουζ – Αστάνα 3-1 (0-1)

Πιάστ Γκλίβιτσε – ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ 1-2 (1-1)

Μάριμπορ – Βαλούρ 2-0 (3-0)

Σουτιέσκα – Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-1, 3-2 στα πέναλτι (1-1)

Σέλτικ – Σαράγεβο 2-1 (3-1)

Τα ζευγάρια του 2ου προκριματικού του Champions League έχουν ως εξής (πρώτοι αγώνες 23/24 Ιουλίου, ρεβάνς 30/31 Ιουλίου)

Μονοπάτι πρωταθλητών

Κλουζ – Μακάμπι Τελ-Αβίβ

ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ – Ρόζενμποργκ

TNS – Κοπεγχάγη

Φερεντσβάρος – Βαλέτα

Ντάνταλκ – Καραμπάχ

Σαμπούρταλο – Ντινάμο Ζάγκρεμπ

Σέλτικ – Νόμε Κάλιου

Ερυθρός Αστέρας – Ελσίνκι

Σουτιέσκα – ΑΠΟΕΛ

Μάριμπορ – ΑΙΚ Στοκχόλμης

Μονοπάτι μη πρωταθλητών

Βικτόρια Πλζεν – Ολυμπιακός

Αϊντχόφεν – Βασιλεία

ΠΗΓΗsdna.gr
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ