Τσάμπιονς Λιγκ: Ματσάρες, γκολάρες και εκπλήξεις στην πρεμιέρα των ομίλων (vds)

Απ’ ολα είχε η πρώτη αγωνιστική ημέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Η πρεμιέρα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση επεφύλασσε ωραία παιχνίδια, συγκινήσεις και εκπλήξεις βάσει ορισμένων αποτελεσμάτων. Συνολικά 21 γκολ απολαύσαμε το βράδυ της Τρίτης, ενώ είχαμε πολλές φάσεις σε όλα τα παιχνίδια, μεταξύ αυτών και χαμένα πέναλτι που έπαιξαν ρόλο σε τελικό αποτέλεσμα.

Η ιστοσελίδα μας www.goal.com.cy σας ενημέρωνε κατά τη διάρκεια των αγώνων για την εξέλιξή τους και παρέθετε βίντεο λίγο μετά την επίτευξή τους. Πιο κάτω δείτε τί έγινε σε κάθε ματς ξεχωριστά, με ρεπορτάζ και βίντεο…

5ος Όμιλος
Νάπολι-Λίβερπουλ 2-0 (82′ πεν. Μέρτενς, 90+2′ Γιορέντε)

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να περάσει από την έδρα της Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν 1-0 των «κόκκινων», παρά το γεγονός ότι οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Το πρώτο γκολ σημείωσε ο Μέρτενς με πέναλτι στο 82’, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιορέντε με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 και χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Σάλτσμπουργκ-Γκενκ 6-2 (3′, 34′, 45′ Χόλαντ, 36′ Χι-Τσαν, 45+2′ Σζομποσλάι, 66′ Ούλμερ / 40′ Λουκουμί, 52′ Σαμάτα)

H Σάλτσμπουργκ ήταν εντυπωσιακή απέναντι στην Γκενγκ και με πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο (!), μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση, επικρατώντας 6-2. Ο 19χρονος επιθετικός των γηπεδούχων, Έρλινγκ Μπράουτ Χάαλαντ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ, ο οποίος κάνει χατ-τρικ στο ντεμπούτο του στην διοργάνωση. Ο γιος του παλιού παίκτη της Μάντσεστερ Σίτι σκόραρε τρεις φορές (2’, 36’, 45) και έγινε, επίσης, ο νεότερος παίκτης που κάνει χατ-τρικ στην διοργάνωση πίσω από τον Ραούλ και τον Ρούνεϊ. Τα άλλα γκολ της Σάλτσμπουργκ σημείωσαν οι Χουάνγκ (36’), Σομποζλάι (45’+2’) και Ούλμπερ (62’). Για τη Γκενγκ σκόραρε ο Λουκούμι (40’) και ο Σαματά (52’).

6ος Όμιλος
Ίντερ-Σλάβια Πράγας 1-1 (90+3′ Μπαρέλα / 64′ Ολαγίνκα)

Ο Νικολό Μπαρέλα έσωσε την Ίντερ από μεγάλο «κάζο» στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League. Ο Ιταλός μέσος μπήκε στο ματς στο 71΄ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να σκοράρει και να αποτρέψει την ήττα από τη Σλάβια Πράγας, που μέχρι τότε είχε το προβάδισμα με το τέρμα του Ολαγίνκα. Οι Τσέχοι μετρούσαν έξι απανωτές ήττες στις τελευταίες επισκέψεις της στην Ιταλία, ωστόσο, κατάφεραν να φύγουν αήττητοι από το Μιλάνο (1-1) κάνοντας την πρώτη έκπληξη με το… καλημέρα στη διοργάνωση απέναντι στην Ίντερ που προερχόταν από το απόλυτο στη Serie A (3X3) στο ξεκίνημα της περιόδου.

Ντόρτμουντ-Μπαρτσελόνα 0-0

Στο ντέρμπι της βραδιάς, mε ήρωα τον Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν, η νωθρή Μπαρτσελόνα έμεινε όρθια στο «Βεστφάλεν» και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην ανώτερη κυρίως στην επανάληψη Ντόρτμουντ (0-0). Ο Γερμανός τερματοφύλακας έπιασε πέναλτι του Ρόις στο 56ο λεπτό, ενώ ήταν εκεί όποτε οι Καταλανοί τον χρειάστηκαν. Μοιραίος ο αρχηγός της Ντόρτμουντ που δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που του δημιουργήθηκαν.

7ος Όμιλος
Λιόν-Ζενίτ 1-1 (50′ πεν. Ντεπάι / 44′ Ασμούν)

Φρένο στην καλύτερη Λιόν μέσα στο «Groupama» έβαλε η Ζενίτ κι έμεινε αήττητη απέναντι στους «λιονέ» για τρίτο σερί ματς, μετά τις δύο νίκες που είχε πετύχει εναντίον τους στην φάση των ομίλων της σεζόν 2015/2016 (3-1 εντός, 2-0 εκτός έδρας). Οι Ρώσοι κόντρα στη ροή του ματς άνοιξαν το σκορ με τον Αζμούν ύστερα από όμορφη ομαδική συνεργασία και γρήγορη εναλλαγή της μπάλας και κάπως έτσι μπήκαν στα αποδυτήρια με το 0-1 στην τσέπη. Οι καλύτεροι γηπεδούχοι απάντησαν νωρίς-νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με εκτέλεση πέναλτι του Ντεπάι, όμως δεν κατάφεραν να τουμπάρουν και το ματς με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε.

Μπενφίκα-Λειψία 1-2 (84′ Σεφέροβιτς / 69′, 79′ Βέρνερ)

Την πρώτη της νίκη στους φετινούς ομίλους του Champions League πανηγύρισε μέσα στην Πορτογαλία η Λειψία, που κέρδισε την Μπενφίκα με 2-1 χάρη σε δύο γκολ του Βέρνερ, ο οποίος νίκησε δύο φορές τον «δικό μας» Οδυσσέα Βλαχοδήμο, για τον 7ο όμιλο. Σε ένα παιχνίδι το οποίο διαιτήτευσε ο συμπατριώτης μας Τάσος Σιδηρόπουλος και υπήρξε χρήση του VAR. Oι «ταύροι» είχαν τον έλεγχο και καλύτερες ευκαιρίες σε γενικές γραμμές, προσπαθώντας να παίξουν γρήγορα και κυρίως από τα άκρα, εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα των παικτών τους…

8ος Όμιλος
Άγιαξ-Λιλ 3-0 (18′ Προμές, 50′ Άλβαρες, 62′ Ταγκλιάφικο)

Σαρωτικός ο Άγιαξ επιβλήθηκε 3-0 της Λιλ. Οι Ολλανδοί μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και άνοιξαν νωρίς το σκορ από την σέντρα του Ταλιαφίκο και την κεφαλιά του Πρόμες. Οι γηπεδούχοι κράτησαν την υπεροχή και με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ζίγιεκ ξανά ήταν εκείνος που άνοιξε τον χορό των φάσεων, πασάροντας κάθετα στον Άλβαρεζ που από δύσκολη θέση με το δεξί, σκόραρε εντυπωσιακά πέφτοντας στο έδαφος. Με τον αέρα των δύο τερμάτων οι Ολλανδοί συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με τον Άγιαξ να τιμωρεί πάλι τους Γάλλους στο 62ο λεπτό, αυτή τη φορά από στημένη φάση και τον Ταλιαφίκο με κεφαλιά να γράφει το 3-0 από εκτέλεση και πάλι του Ζίγιεκ.

Τσέλσι-Βαλένθια 0-1 (75′ Ροντρίγκο)

Η Βαλένθια πέτυχε μεγάλη νίκη μέσα στο «Στάνφορντ Μπριτζ» με γκολ του Ροντρίγκο Μορένο 1-0 την Τσέλσι. Οι «νυχτερίδες» πέταξαν πάνω από το Λονδίνο και με τον Ροντρίγκο Μορένο να πετυχαίνει ένα σπουδαίο όσο και σημαντικό γκολ στο 74’, πήραν τη νίκη κόντρα στην Τσέλσι με 1-0. Η Τσέλσι έχασε την ευκαιρία να πάρει τον βαθμό με τον Μπάρκλεϊ να χάνει πέναλτι στο 86ο λεπτό. Με σκόρερς τους Πρόμες, Άλβαρεζ και Ταλιαφίκο, ο Άγιαξ σάρωσε με 3-0 τη Λιλ και μπήκε με το δεξί και στη νέα χρονιά.