Τέζα η Σλόβαν σε θρίλερ με πέντε χαμένα πέναλτι, πάει Μαυροβούνιο ο ΑΠΟΕΛ! (vid)

NIKSIC, MONTENEGRO - JULY 17: Sutjeska players celebrates goal during the UEFA Champions league first round qualifier match between Sutjeska and Slovan Bratislava on July 17, 2019 in Niksic, Montenegro. (Photo by Filip Filipovic/MB Media/Getty Images)

Ολοκληρώθηκε η μεγάλη έκπληξη στο ζευγάρι της Σλόβαν με την Σουτιέσκα. Η ομάδα του Μαυροβουνίου πέταξε εκτός Τσάμπιονς Λιγκ την Σλόβαν σε ένα παιχνίδι θρίλερ που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι (3-2), αφού το ενενηντάλεπτο και η παράταση έληξαν ισόπαλα 1-1, όσα και το σκορ του πρώτου παιχνιδιού.

Έτσι η Σουτιέσκα θα είναι τελικά ο αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ στον β’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, και ο ΑΠΟΕΛ θα αρχίσει το ευρωπαϊκό του ταξίδι από το Μαυροβούνιο σε παιχνίδι που θα γίνει την Τρίτη 23 Ιουλίου και θ’ αρχίσει στις 21:15 ώρα Κύπρου. Θεωρητικά η τύχη έκλεισε το μάτι στον ΑΠΟΕΛ, αφού η Σλόβαν έχει μεγαλύτερο μπάτζετ και πολύ ψηλότερες απαιτήσεις στη διοργάνωση.

Οι Σλοβάκοι προηγήθηκαν στο σκορ με τέρμα του Σποράρ στο 49′, όμως η Σουτιέσκα όπως και στο πρώτο παιχνίδι άφησε… τέζα την Σλόβαν με γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Στο 90+3 ο Σοφράνατς έστειλε με κοντινή προβολή την μπάλα στα δίκτυα του Γκρέιφ και το παιχνίδι στην παράταση. Στα 30′ που ακολούθησαν οι δύο ομάδε ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές και έτσι η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου το θρίλερ συνεχίστηκε. Πέντε χαμένα πέναλτι, τα τρία εκ των οποίων από τους Σλοβάκους και το εισιτήριο της πρόκρισης πήγε στην Σουτιέσκα, η οποία για πρώτη φορά θα βρεθεί στον δρόμο κυπριακής ομάδας.

To live της αναμέτρησης

1′ Έναρξη αγώνα

5′ Καλή στιγμή για την Σουτιέσκα, το σουτ του Κογιάσεβιτς έφυγε έξω.

14′ Ευκαιρία για την Σλόβαν με τον Λιούμπισιτς να μπαίνει στην περιοχή των γηπεδούχων να κάνει το σουτ και τον Γκίλεν να μαζεύει σταθερά την μπάλα.

34′ Σπουδαία ευκαιρία για την Σλόβαμ με τον Μόχα να βγαίνει από πλάγια τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Σουτιέσκα, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάρα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

44′ Νέα καλή στιγμή για την Σλόβαν σε αντεπίθεση ο Γκιλέν έδιωξε προ του Μόχα.

Τελος πρώτου ημιχρόνου

49′ Γκολ για την Σλόβαν με τον Σποράρ. Οι Σλοβακοι πήραν σκορ πρόκρισης.

58′ Δοκάρι για την Σλόβαν με τον Λιούμπισιτς. Πήραν φόρα οι Σλοβάκοι και προσπαθούν να καθαρίσουν την πρόκριση.

90+3 Απίστευτα πράγματα! Ισοφαρίζει στο 90+3, όπως και στον πρώτο αγώνα, η Σουτιέσκα. Σκόρερ ο Σοφράνατς. Ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα η Σουτιέσκα και στέλνει το ματς στην παράταση.

Τέλος ενενηνταλέπτου

Έναρξη παράτασης

Xωρίς σημαντικές ευκαιρίες ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

Τέλος και της παράτασης. Στα πέναλτι θα κριθεί η πρόκριση.

Άρχισε η διαδικασία των πέναλτι

1-0 για την Σουτιέσκα.

Χαμένο πέναλτι για την Σλόβαν.

Xαμένο πέναλτι για την Σουτιέσκα.

Απίστευτο, νέο χαμένο πέναλτι για την Σλόβαν!

2-0 για την Σουτιέσκα.

2-1 μειώνει η Σλόβαν.

3-1 για την Σουτιέσκα.

3-2 μένει ζωντανή η Σλόβαν.

Χαμένο πέναλτι για την Σουτιέσκα! Πραγματικό θρίλερ!

Χαμένο πέναλτι για την Σλόβαν. Πρόκριση για την Σουτιέσκα!

Σουτιέσκα: Γκιλέν, Τσίγκερ, Νέντιτς, Κογιάσεβιτς, Γιάνκοβιτς, Τσέτκοβιτς, Εράκοβιτς, Σόφρανατς, Μπουλάτοβιτς, Μάρκοβιτς, Βούτσιτς.

Σλόβαν: Γκρέιφ, Σουτχόσκι, Μπάιριτς, Μποζίκοφ, Μεντβέντεφ, Λιούμπισιτς, Ντε Καμπς, Χόλμαν, Μόχα, Ντάνιελ, Σποράρ.