Aθλητικά NέαΚράτησε το αήττητο η Μπεσίκτας

Κράτησε το αήττητο η Μπεσίκτας

Διατήρησε το αήττητο στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ η Μπεσίκτας που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο ματς με τη Νάπολι, που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής.

Οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά σπατάλησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι που έφτασαν κοντά στο γκολ στην πρώτη καλή τους προσπάθεια (στο 29′ ο Χάντσισον είχε δοκάρι) ήταν αυτοί που και άντεξαν στην πίεση και «χτύπησαν» πρώτοι.

Ήταν το 78’ο λεπτό όταν μετά από φάση διάρκειας στην αντίπαλη περιοχή κέρδισαν πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Κουαρέσμα. Οι πανηγυρισμοί ωστόσο κράτησαν λίγο αφού τρία λεπτά αργότερα ο Χάμσικ με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του

ΣΚΟΡΕΡΣ: 78′ πεν. Κουαρέσμα-82′ Χάμσικ

ΔΟΚΑΡΙ: 29′ Χάτσινσον

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 47′ Ίνλερ, 83΄Τοσούν-57′ Ζορζίνιο

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σενόλ Γκιουνές): Φάμπρι, Μαρσέλο, Ροντόλφο, Τόσιτς (23′ λ.τρ. Τοσούν), Μπεκ, Χάτσινσον, Ίνλερ, Κουαρέσμα, Αρσλάν, Αντριάνο, Αμπουμπακάρ

ΝΑΠΟΛΙ (Μαουρίτσιο Σάρι): Ρέϊνα, Κουλιμπαλί, Μακσίμοβιτς, Χίσαϊ, Γκουλάμ, Ζορζίνιο (79′ Ντιαβαρά), Άλαν (81′ Ζιελίνκσι), Χάμσικ, Καχεγιόν, Ινσίνιε, Γκαμπιαντίνι (63′ Μέρτενς)