Aθλητικά NέαΖωντανή χάρη σε... θαύμα η Βέρντερ Βρέμης

Ζωντανή χάρη σε… θαύμα η Βέρντερ Βρέμης

Με μία απίθανη ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο, η Βέρντερ Βρέμης γύρισε το ματς με την Βόλφσμπουργκ και πήρε μία νίκη που την κρατά στην ζωή.

Εδώ και αρκετούς μήνες ζει με μηχανική υποστήριξη. Τα τελευταία δύο χρόνια γλίτωσε in extremis τον υποβιβασμός. Φέτος έμοιαζε να είναι η ώρα της. Ξεκίνησε με τέσσερις σερί ήττες, απέλυσε τον Βίκτορ Σκρίπνικ και με το ρολόι να σημαδεύει το 87ο λεπτό το σκορ ήταν 0-1 υπέρ της Βόλφσμπουργκ με αυτογκόλ του Μπάουερ (69’). Όλα στραβά δηλαδή. Αλήθεια, ποιος θα ποντάριζε έστω και ένα ευρώ στην ανάσταση της Βέρντερ Βρέμης;

Κι όμως αυτή ήλθε πέρα από κάθε λογική. Ένα εντυπωσιακό γκολ του Τάι (87’, 1-1) με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Κάστεελς σήμανε την μεγάλη ανατροπή, που ήρθε στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Γκέμπρε Σελάσιε (2-1), γκολ που απογείωσε το «Βέζερσταντιον» στην πρώτη φετινή νίκη της Βέρντερ που αρνείται να παραδοθεί.