Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαBUNDESLIGA«Ξέρανε» την Λειψία η Ουνιόν, τρίτη με… περίπατο η Λεβερκούζεν!

«Ξέρανε» την Λειψία η Ουνιόν, τρίτη με… περίπατο η Λεβερκούζεν!

Γκραν γκινιόλ αποδείχτηκε το ντέρμπι της Λειψίας με την Ουνιόν Βερολίνου, όπως μαρτυράει το τελικό 1-2 και κυρίως ο τρόπος που ήρθε αυτό, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της φετινής Bundesliga.

Με τους «κόκκινους ταύρους» να προηγούνται με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη στο πρώτο γκολ του Πούλσεν μετά από οκτώ αγωνιστικές. Ωστόσο, υπολόγιζαν χωρίς τον Μίχελ…

Καθώς ο Γερμανός άσο μπήκε αλλαγή στο 85’, σημείωσε το 1-1 για τους «σιδερένιους» στο αμέσως επόμενο λεπτό και παράλληλα «σέρβιρε» με φοβερή ασίστ με… τακουνάκι το 1-2 στον Μπέρενς στο 89ο λεπτό!

Με την Λειψία να πέφτει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και την Ουνιόν να την φτάνει στους 54 βαθμούς, αλλά να υστερείς την διαφορά τερμάτων.
Βίοι αντίθετοι για Γκρόιτερ Φιρτ και Μπάγερ Λεβερκούζεν, με το μεταξύ τους 1-4 να σημαίνει την άνοδο της δεύτερης στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον αλλά και τον υποβιβασμό της πρώτης στην δεύτερη κατηγορία!

Οι γηπεδούχοι έκαναν το… λάθος να προηγηθούν νωρίς στο ματς και μετά ακολούθησε «πάρτι» από τις ασπιρίνες», με τον Αζμούν να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ και να δίνει την πρώτη του ασίστ με τη φανέλα τους, ενώ ο Σικ βρήκε ξανά δίχτυα, φτάνοντας τα 21 τέρματα στο πρωτάθλημα όντας ο δεύτερος σκόρερ του.