Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαBUNDESLIGAΣοβαρεύτηκε και διέλυσε την Γκλάντμπαχ η Ντορτμουντ (vid)

Σοβαρεύτηκε και διέλυσε την Γκλάντμπαχ η Ντορτμουντ (vid)

Μπορεί μέσα στην εβδομάδα να έχασε από τη Ρέιντζερς με απογοητευτική εμφάνιση, όμως η Ντόρτμουντ εμφανίστηκε αποφασισμένη να μην ξαναπέσει σε γκέλα, σοβαρεύτηκε και ισοπέδωσε εντός έδρας την Γκλάντμπαχ (6-0), για την 23η αγωνιστική της Bundesliga.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στον κυνήγι της Μπάγερν Μονάχου με έξι λιγότερους βαθμούς στη δεύτερη θέση, ενώ από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 26 βαθμούς και αρχίζουν να ανησυχούν κάπως.

Όσον αφορά τα γκολ, ο Ρόις άνοιξε το σκορ στο 26′, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Ντόνιελ Μάλεν έκανε το 2-0. Ένα ξέσπασμα από το 70′ και για δέκα λεπτά ήταν αρκετό για να διαμορφωθεί το 5-0 τα τέρματα των Βολφ, Μοκοκό και Ρόις, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τσαν έγραψε το 6-0.