Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαBUNDESLIGAΠοιο ντέρμπι; Τεσσάρα της Ντόρτμουντ στην Σάλκε! (vid)

Ποιο ντέρμπι; Τεσσάρα της Ντόρτμουντ στην Σάλκε! (vid)

Η φόρα που πήρε η Ντόρτμουντ από το μεσοβδόμαδο 3-2 στην Σεβίλλη για το Champions League έφερε το άνετο πέρασμα από τη «Φέλτινς Αρένα», όπου οι Βεστφαλοί διέλυσαν με 4-0 την Σάλκε στο ντέρμπι του Ρουρ.

Ένα ντέρμπι βέβαια που μόνο στα χαρτιά είχε τον τίτλο αυτό, μια και μέσα στο γήπεδο οι «βασιλικοί μπλε» ήταν για μία ακόμη φορά αποκαρδιωτικοί.

Οι γηπεδούχοι άντεξαν για τα πρώτα 40 περίπου λεπτά, όμως στο τελευταία 5λεπτο του πρώτου μέρους τα χάλασαν. Πρώτα στο 42’, χάθηκε η μπάλα στην άμυνα και κατέληξε στον Σάντσο, που με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Βεστφαλούς.

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς πρόλαβε να σκοράρει ξανά πριν την ανάπαυλα, με τον Σάντσο να περνά στη στον ρόλο του δημιουργού και να βγάζει τη μπαλιά τον Χάλαντ, που σκόραρε με τρομερό γυριστό για το 2-0.

Οι «βασιλικοί μπλε» μπήκαν στο δεύτερο μέρος ψάχνοντας το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο ματς, όμως αναγκάστηκαν να μαζέψουν ξανά τη μπάλα από τα δίχτυα τους στο 60ο λεπτό. Αυτή τη φορά ήταν ο Γκερέιρο που χρίστηκε σκόρερ, με κοντινό σουτ μετά από πάσα του Ρόις, με το γκολ αυτό να τελειώνει ουσιαστικά την αναμέτρηση.

Το 4-0 ήρθε στο 79’ και ήταν προϊόν προσπάθειας του Μπέλιγχαμ από τα δεξιά, με τον Άγγλο να δίνει πάσα πάρε-βάλε στον Χάλαντ και τον Νορβηγό πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του στη «Φέλτινς Αρένα».

Με τη λήξη του αγώνα, η Σάλκε έμεινε στον πάτο της βαθμολογίας και στο -9 από την σωτηρία, ενώ οι νικητές έπιασαν τη Λεβερκούζεν στην 5η θέση της βαθμολογίας της Bundesliga.