Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαBUNDESLIGAΠήρε την ντερμπάρα με… διπλό Λεβαντόφσκι και ξέφυγε στο +4 η Μπάγερν! (vid)

Πήρε την ντερμπάρα με… διπλό Λεβαντόφσκι και ξέφυγε στο +4 η Μπάγερν! (vid)

Ο κορωνοϊός ανάγκασε την Ντόρτμουντ να πουλήσει μόνο 15.000 εισιτήρια για το ντέρμπι με την Μπάγερν Μονάχου… Κρίμα από όλες τις απόψεις!

Γιατί το klassiker της Βεστφαλίας ήταν συναρπαστικό, με τους Βαυαρούς να καταφέρνουν τελικά να πάρουν μία τεράστια νίκη, 3-2, και να ξεφύγουν έτσι στο +4, αφήνοντας τους γηπεδούχους με το παράπονο, μια και η εμφάνισή τους ήταν εξαιρετική. Τα λάθη στην άμυνα όμως, δεν είναι για αγώνες με την Μπάγερν…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν στο 5ο μόλις λεπτό. Σκόρερ ο Μπραντ, που… ζάλισε την άμυνα των Βαυαρών μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μπέλιγχαμ και έκανε το 1-0.

Παρ’ όλα αυτά, η χαρά της Ντόρτμουντ κράτησε λιγότερο από ένα πεντάλεπτο, καθώς στο 9’ ήρθε η ισοφάριση από τον συνήθη ύποπτο, Λεβαντόφσκι, που πλάσαρε ψύχραιμα ύστερα από συνεργασία με τον Μίλερ σε αντεπίθεση.

Οι Βεστφαλοί φάνηκαν να αιφνιδιάζονται από την άμεση ισοφάριση και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη στην άμυνα. Ο Σανέ απείλησε με μακρινό σουτ στο 13’, ενώ ο Κομάν απέτυχε να εκμεταλλευτεί την απώλεια της μπάλας από μεριάς γηπεδούχων μέσα στην περιοχή τους, καθώς το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Ο Γάλλος είχε νέα ευκαιρία στο 26’, με τον Κόμπελ να εξουδετερώνει το σουτ του από πλάγια θέση.
Η απάντηση ήρθε στο 29’, όταν ο Χάαλαντ απέτυχε να νικήσει τον Νόιερ σε τετ α τετ, με το σουτ που επιχείρησε να περνά ελάχιστα άουτ.

Κι ενώ φαινόταν πως θα πάμε στο ημίχρονο δίχως προβάδισμα, ήρθε ένα ακόμη λάθος στην άμυνα της ομάδας του Μάρκο Ρόζε να δώσει την ευκαιρία στον Κομάν να βρει επιτέλους δίχτυα, κάνοντας το 2-1 με σουτ μέσα από την περιοχή στο 44’.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο: Με γκολ για την Ντόρτμουντ! Σκόρερ αυτή τη φορά ο Χάαλαντ (48′), που έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Νόιερ με εκπληκτικό, φαλτσαριστό πλασέ από τα αριστερά.

Ο Σανέ είχε μία καλή εκτέλεση φάουλ που μπλόκαρε ο Κόμπελ (52’), με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν ακολούθως και να ζητούν πέναλτι για μαρκάρισμα του Ερναντέζ στον Ρόις αλλά να μην δικαιώνονται (54’).

Στο 66’, το ματς διεκόπη για λίγα λεπτά ελέω σύγκρουσης, κεφάλι με κεφάλι, των Μπραντ και Ουπαμεκανό, που είχε ως αποτέλεσμα ο πρώτος να αποχωρήσει με φορείο. Λίγα λεπτά αργότερα, και ο Ερναντέζ αποχώρησε, με πρόβλημα στο πόδι!

Κι ενώ το ματς έδειχνε πως πήγαινε για ισοπαλία, με την Μπάγερν να έχει ώρα να απειλήσει, ήρθε ένα λάθος του Χούμελς μετά από εκτέλεση κόρνερ να φέρει πέναλτι για χέρι, με τον Λεβαντόφσκι να ευστοχεί για το 3-2 στο 77’!

Οι γηπεδούχοι έψαξαν για νέα απάντηση, με τον προπονητή τους, Μάρκο Ρόζε να αποβάλλεται για διαμαρτυρία στο 78′. Μία κεφαλιά του Μπέλιγχαμ στο 85′ κατέληξε άουτ, ενώ η προώθηση του Κόμπελ στο… 9ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε την ευκαιρία στον Τολισό να κάνει το 4-2, με τον Γάλλο να σουτάρει άουτ προ κενής εστία και το τελικό σκορ να μην αλλάζει.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Ντόρτμουντ (Μ. Ρόζε): Κόμπελ, Μενιέ, Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέιρο (82’ Σουλτς), Μπέλιγχαμ, Τζαν, Νταχούντ (60’ Μάλεν), Μπραντ (69’ Βολφ), Χάαλαντ (82’ Τίγκες), Ρόις.

Μπάγερν Μ. (Γ. Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ (74’ Ζίλε), Ντέιβις, Τολισό, Γκορέτσκα (65’ Μουσιάλα), Κομάν (88’ Νιανζού), Μίλερ, Σανέ (65’ Γκνάμπρι), Λεβαντόφσκι.