Aθλητικά NέαΠάρτι γενεθλίων για Βέρντερ με… καλεσμένο τον Σταφυλίδη

Πάρτι γενεθλίων για Βέρντερ με… καλεσμένο τον Σταφυλίδη

Σε… υγιεινό απογευματινό περίπατο μετέτρεψε η Βέρντερ το σημερινό «επετειακό» παιχνίδι της με την Άουγκσμπουργκ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Bundesliga, όπως μαρτυράει και το υπέρ της 4-0, μέσα στη Βρέμη!

Οι «πράσινοι» ήταν καθολικά ανώτεροι, προηγήθηκαν με γκολ από… τα αποδυτήρια, όταν μετά από έξυπνη πάσα του Ντάβι Κλάασεν ο Μίλοτ Ράσικα μπέρδεψε τον «δικό μας» Κώστα Σταφυλίδη -που ξεκίνησε για τρίτο σερί ματς βασικός, βγάζοντας όλο το 90λεπτο- και με πλασέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’.

Ο Γιοχάνες Έγκεσταϊν πήρε το «ριμπάουντ» μετά από εκτέλεση κόρνερ και σουτ του Νίκλας Μοιζάντερ και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Γκρέγκορ Κόμπελ, κάνοντας το 2-0 και σκοράροντας για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική!

Η… βροχή των γκολ συνεχίστηκε στο αμέσως επόμενο λεπτό, όταν μετά από μια ωραία ξεδιπλωμένη αντεπίθεση της Βέρντερ, ο Μαξ Κρούζε πάσαρε στον Κλάασεν, εκείνος είδε τον Ράσικα και ο τελευταίος με σουτ από τα 14 μέτρα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Βέρντερ, που ανέβηκε στη μέση του βαθμολογικού πίνακα…

Ο σκόρερ αναγκάστηκε να γίνει αλλαγή στο 36ο λεπτό, λόγω ενός μυϊκού τραυματισμού. Αυτό όμως όχι μόνο δεν πτόησε την ομάδα από τον γερμανικό Βορρά, αλλά ήταν ο Κέβιν Μέβαλντ, που τον αντικατέστησε ο οποίος σκόραρε στο 83’, με δεξί σουτ!

Με το τελικό 4-0 να κλείνει ιδανικά το «πάρτι» που έστησε η Βέρντερ λόγω της συμπλήρωσης 120 ετών από την ίδρυση της και να αφήνει την φιλοξενούμενη ομάδα στην 15η θέση της βαθμολογίας, τρεις βαθμούς πάνω από τα μπαράζ του υποβιβασμού.