Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαBUNDESLIGAΝταμπλούχος στα πέναλτι η Μπάγερν (video)

Νταμπλούχος στα πέναλτι η Μπάγερν (video)

Η Μπάγερν κατέκτησε το 18ο κύπελλο Γερμανίας στην ιστορία της, καθώς νίκησε με 4-3 τη Ντόρτμουντ στην διαδικασία των πέναλτι, αφού ο τελικός του Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ σε 90άλεπτο και παράταση.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έκανε καταπληκτική εμφάνιση, ήταν συγκλονιστικός για 120 λεπτά, αλλά έχασε πέναλτι (δοκάρι και άουτ), όπως και ο Σβεν Μπέντερ, την εκτέλεση του οποίου απέκρουσε ο Μάνουελ Νόιερ.

Η Μπάγερν έχασε μόνο ένα πέναλτι, αυτό που η μπάλα απο το σουτ του Κίμιχ πήγε πάνω στον Μπούρκι, έτσι επικράτησε με 4-3 και ο Πεπ Γκουαρδιόλα αποχαιρέτησε τους Βαυαρούς με νταμπλ.