Aθλητικά Nέα«Καθάρισε» νωρίς η Χόφενχαϊμ

«Καθάρισε» νωρίς η Χόφενχαϊμ

Σπουδαία νίκη (δεύτερη συνεχόμενη), χάρη στην οποία πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα, πέτυχε η Χόφενχαϊμ, η οποία επικράτησε 3-0 της Κολωνίας, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 18η αγωνιστική της Bundesliga. Έτσι, με το τρίποντο αυτό, έφτασε τους 22 βαθμούς και αποσπάστηκε 7 από τη σημερινή αντίπαλό της, η οποία βρίσκεται στη 16η θέση, που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

Με το… καλημέρα στο παιχνίδι, η Χόφενχαϊμ άνοιξε το σκορ χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Κράμαριτς στο 7’. Πλέον αυτός που κατέχει το ρεκόρ σκοραρίσματος από Κροάτη ποδοσφαιριστή στη Bundesliga με 73, αφήνοντας πίσω τον Ίβιτσα Όλιτς. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Μπάουμγκαρτνερ στο 28’. Η Κολωνία έβγαλε αντίδραση και έχασε ευκαιρίες να μειώσει το σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν βασικό μέλημα να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και το κατάφεραν σχετικά εύκολα. Μάλιστα, πέτυχαν και τρίτο γκολ και πάλι από το σημείο του πέναλτι με τον Κράμαριτς, ο οποίος έκανε το 3-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Κολωνία ήταν αυτή που κέρδισε την εσχάτη των ποινών, αλλά ο Μπάουμαν απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μοντέστ. Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και το 3-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.