Aθλητικά NέαΓλίτωσε από την Άιντραχτ στο φινάλε η Γκλάντμπαχ

Γλίτωσε από την Άιντραχτ στο φινάλε η Γκλάντμπαχ

Μπορεί να μην έχασε στην Φρανκφούρτη όμως το 1-1 κόντρα στην Άιντραχτ δεν αφήνει απόλυτα ικανοποιημένη την Γκλάντμπαχ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον ντα Κόστα (45+1’) όμως είδαν τη νίκη να κάνει φτερά στο 82ο λεπτό, όταν ο Ζακάρια απάντησε για την ομάδα του Χέκινγκ.

Έτσι η Γκλάντμπαχ διατηρήθηκε στην 3η θέση με 43 βαθμούς ωστόσο αν η Ντόρτμουντ περάσει από την έδρα της Νυρεμβέργης την ερχόμενη Δευτέρα τότε η διαφορά της από την κορυφή θα ανοίξει στους δέκα βαθμούς. Από την άλλη πλευρά, η Άιντραχτ έμεινε στην 6η θέση με 34 βαθμούς.

Αναλυτικά η 22η αγωνιστική

Παρασκευή (15/02)
Άουγκσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 2-3 (1’ αυτ. Γκορέτσκα, 24’ Γι – 17’, 45+3’ Κομάν, 53’ Αλάμπα)