Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαBUNDESLIGAΈσωσε την κατηγορία στο... 92' η Στουτγκάρδη - Στο μπαράζ παραμονής η Χέρτα!

Έσωσε την κατηγορία στο… 92′ η Στουτγκάρδη – Στο μπαράζ παραμονής η Χέρτα!

Το διακύβευμα της απευθείας παραμονής στην Bundesliga και τη νέα σεζόν ήταν πολύ μεγάλο για να μην εξελιχθεί σε… θρίλερ. Τελικά, το «σενάριο» περιλάμβανε happy end για την Στουγκάρδη, η οποία επικράτησε με 2-1 της Κολωνίας και… την γλίτωσε.

Οι Σουηβοί είδαν τον Κάλαϊτζιτς να χάνει πέναλτι, αλλά να εξιλεώνεται στο 12’, ενώ οι αδιάφοροι «τράγοι» ισοφάρισαν με κεφαλιά του Μοντέστ. Αποτέλεσμα που κρατούσε την Στουτγκάρδη 16η, μέχρι να έρθει ο Εντο και επίσης με κεφαλιά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει το 2-1 και να «σφραγίσει» την παραμονή!

Αντιθέτως, παρότι προηγήθηκε με πέναλτι του Μπελφοντίλ στο 18ο λεπτό, η Χέρτα Βερολίνου έχασε με 2-1 στο Ντόρτμουντ από την επίσης αδιάφορη Μπορούσια, που έκανε το come back…

Χάρη στο τελευταίο τέρμα του Χάαλαντ με την φανέλα της από την άσπρη βούλα, στο 68’, ενώ ο Μουκοκό μπήκε στο ματς αλλαγή στο 83’ και στο αμέσως επόμενο λεπτό «καταδίκασε» τους πρωτευουσιάνους», που θα παίξουν την… επιβίωση τους σε δύο ματς με τον τρίτο της Zweiteliga.
Στα «υψηλά πατώματα», τώρα, η Λειψία κατάφερε να τερματίσει, ως αναμενόταν τέταρτη και να εξασφαλίσει την παρουσία της στο επόμενο Champions League, μετά το 1-1 με την υποβιβασμένη Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 70, χάρη σε γκολ του Σερα κι όλα έδειχναν ότι θα έκαναν την πρώτη τους νίκη μετά από 11 ματς. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις, η κεφαλιά του Ορμπάν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και έδωσε στους «κόκκινους ταύρους» τη δυνατότητα να συγκεντρωθούν στον τελικό του Κυπέλλου.