Aθλητικά NέαΈνας… δικός της «πλήγωσε» την Λειψία!

Ένας… δικός της «πλήγωσε» την Λειψία!

Η Γκλάντμπαχ επικράτησε με 1-0 της Λειψίας, στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» σήμερα η αυλαία στην 6η αγωνιστική της Bundesliga, παραμένοντας αήττητη για πέμπτο σερί ματς πρωταθλήματος κι αναγκάζοντας την αντίπαλό της στην πρώτη του ήττα!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν «φτωχό» σε φάσεις, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Οι «ταύροι» είχαν δύο καλές στιγμές να προηγηθούν, με τον Πούλσεν να μην μπορεί να νικήσει τον Ζόμερ στο 10’ από σέντρα του Σέρλοθ, ενώ οι δύο Σκανδιναβοί συνεργάστηκαν καις το 24ο λεπτό, ξανά χωρίς αποτέλεσμα, όμως… Παράλληλα, οι γηπεδούχοι σκόραραν ακριβώς πριν την ανάπαυλα, με τον Πλέα, αλλά το τέρμα του Γάλλου ακυρώθηκε ορθώς, για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης!

Στην επανάληψη, η Γκλάντμπαχ έδειξε με το… καλημέρα τις προθέσεις της, χάνοντας την ευκαιρία να προηγηθεί μόλις στο 48’, με το σουτ του αμαρκάριστου Πλέα να είναι αδύναμο και να καταλήγει στην αγκαλιά του Ζόμερ. Συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και τελικά, έφτασε στο… πολυπόθητο για αυτήν 1-0, με τη συμπλήρωση μιας ώρας. Όταν ο Χέρμαν «σέρβιρε» στον Βολφ κι εκείνος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των «πουλαριών», σκοράροντας εναντίον της ομάδας στην οποία ανήκει, καθώς έχει παραχωρηθεί δανεικός από την Λειψία!

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι καθώς έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 66’, με τον Ζάμπιτσερ, αλλά και… τυχεροί στο αμέσως επόμενο λεπτό, καθώς ο Πλέα βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Γκουλάτσι… Τελικά, το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους, με την Γκλάντμπαχ να αντέχει στην -αναποτελεσματική, πάντως- πίεση που της άσκησαν οι φιλοξενούμενοι.