Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαBUNDESLIGAΑνατροπή για Μπάγερν, απώλεια της Ντόρτμουντ κόντρα στην Μπόχουμ (vids)

Ανατροπή για Μπάγερν, απώλεια της Ντόρτμουντ κόντρα στην Μπόχουμ (vids)

Η Μάιντς αποδείχθηκε μεγαλύτερο εμπόδιο από την Μπαρτσελόνα για την Μπάγερν στην «Άλιαντς Αρένα», με την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν να χρειάζεται την ανατροπή για να φτάσει στη νίκη με 2-1 και να ετοιμάζεται να κατακτήσει τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ στιβαρή και επιθετική άμυνα και ύστερα από ένα 20λεπτο βγήκαν και μπροστά, με συνέπεια να φτάσουν στο γκολ του Καρίμ Ονισίγουο στο 22′. Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση στο 2ο ημίχρονο και με τους Κινγκσλέι Κομάν και Τζαμάλ Μουζιάλα πήραν προβάδισμα στο σκορ, μέσα σε έναν καταιγισμό τελικών.

Η Μπόχουμ απέσπασε την ισοπαλία 1-1 από την Ντόρτμουντ, καταφέρνοντας να μείνει όρθια στον καταιγισμό ευκαιριών των Βεστφαλών. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ζεμπάστιαν Πόλτερ με πέναλτι στο 40ό λεπτό κόντρα στη ροή του αγώνα και το 2ο ημίχρονο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 85′ με μία αλλαγή του Μάρκο Ρόζε, τον Γιούλιαν Μπραντ, όμως η ανατροπή δεν έγινε ποτέ. Ο Κώστας Σταφυλίδης ήταν ο ένας από τους δύο Έλληνες στην άμυνα των γηπεδούχων, με τον Βασίλη Λαμπρόπουλο να μένει στον πάγκο.