Ξέσπασε στην Τβέντε η Αϊντχόφεν

Τα… σπασμένα για την πεντάρα του Άγιαξ στην Αϊντχόφεν τα πλήρωσε η Τβέντε, που διασύρθηκε με 5-2 από την PSV εκτός έδρας.

Η ομάδα του Δημήτρη Λημνιού (μπήκε στο 67′) έκανε το… λάθος να προηγηθεί με τον Φλαπ στο 13ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και γυρίζουν γρήγορα το ματς με Φέρτεσεν (14′) και Ζάχαβι (27′).

Ο Ζερούκι κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 44ο λεπτό, ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Ρότζερ Σμιντ.

Ο Φέρτεσεν σκόραρε ξανά για το 3-2 στο 54′, με τον Κάρλος Βινίσιους να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια, σκοράροντας δύο φορές σε ένα πεντάλεπτο (58′, 63′) για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα. Η PSV βρέθηκε έτσι στο -1 από τον Άγιαξ, έχοντας βέβαια ένα ματς περισσότερο.