Aθλητικά NέαΛύτρωσε και πάλι την PSV ο Μάλεν

Λύτρωσε και πάλι την PSV ο Μάλεν

Την περασμένη Πέμπτη (26/11) πέτυχε το τρίτο γκολ, που έδωσε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ. Αυτή τη φορά, ο Ντόνιελ Μάλεν «έλυσε τον γόρδιο δεσμό» στο παιχνίδι με τη Σπάρτα Ρότερνταμ και με τέρμα στο 78’, έδωσε στην Αϊντχόφεν τη νίκη με 1-0, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Eredivisie.

Έτσι, η PSV εκμεταλλεύτηκε τη γκέλα της Φέγενορντ και με 23β. την προσπέρασε και σκαρφάλωσε στην 3η θέση. Από την άλλη, η ομάδα του Ρότερνταμ έμεινε στους 9 και τη 10η θέση.

Μέτριο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο «Phillips Stadion», με την PSV να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Από την άλλη, η Σπάρτα Ρότερνταμ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, με βασικό στόχο να κρατήσει το μηδέν, κάτι που κατάφερε σχετικά εύκολα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι «ανέβασαν στροφές» και άσκησαν μεγαλύτερη πίεση, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Τελικά, τον γόρδιο δεσμό έλυσε στο 78’ ο Μάλεν, ο οποίος έκανε το 1-0, το οποίο έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά, η 10η αγωνιστική:

Παρασκευή 27/11
Τβέντε-Βάαλβαϊκ 0-2 (22′ Ενγκογκέ, 30′ Στόκερς)

Σάββατο 28/11
Έμεν-Άγιαξ 0-5 (20′ Κλάασεν, 29′ Λαμπιάντ, 38′ Τραορέ, 69′ Εκέλεκαμπ, 82′ Πρόμες)
Ντεν Χάαγκ-Χέρενφεν 1-1 (12′ Φίλιπ-16′ Φέερμαν)
Φένλο-Τσβόλε 2-2 (21′ Αρίας, 78′ Γιακουμάκης-36′ Φεράι, 69′ Φαν Νταμ)