Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑΦρένο στον Άγιαξ από Τβέντε - Με… ζόρι η Φέγενορντ (vid)

Φρένο στον Άγιαξ από Τβέντε – Με… ζόρι η Φέγενορντ (vid)

Γκέλα με το… καλησπέρα για τον Άγιαξ! Ο Αίαντας τα βρήκε σκούρα και έμεινε στο 1-1 με την Τβέντε εκτός έδρας για την 2η αγωνιστική της Eredivise, κάνοντας την πρώτη του γκέλα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Αλέ στο 51ο λεπτό είχε δώσει προβάδισμα στον Άγιαξ, ο οποίος δεν τελείωσε το ματς και το πλήρωσε όταν ο Πρόπερ στο 86’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Για τους γηπεδούχους, ο Δημήτρης Λημνιός είδε όλο το παιχνίδι από τον πάγκο.

Αντιθέτως, το απόλυτο έκανε η Φέγενορντ επικρατώντας 2-0 της Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα από το Ρότερνταμ ο Λίνσεν που σκόραρε δις στο δεύτερο μέρος (59’, 88’) και καθάρισε το παιχνίδι για την Φέγενορντ, με τους φιλοξενούμενους να στέκονται αξιοπρεπώς και τον Γιάννη-Φοίβο Μπότο να αγωνίζεται ως αλλαγή από το 57ο λεπτό και έπειτα.