Aθλητικά NέαΖόρια για Μπαρσελόνα, «έθαψε» την Εσπανιόλ

Ζόρια για Μπαρσελόνα, «έθαψε» την Εσπανιόλ

Η κακή Μπαρσελόνα νίκησε με το «φτωχό» 1-0 την ουραγό Εσπανιόλ στο «Καμπ Νου» στο κλασικό καταλανικό ντέρμπι της 35ης αγωνιστικής της Primera Division, μείωσε προσωρινά στο -1 στην κορυφή από τη Ρεάλ Μαδρίτης, που έχει ένα ματς λιγότερο, και ουσιαστικά καταδίκασε τη συμπολίτισσα σε υποβιβασμό, ύστερα από 26 χρόνια.

Οι «μπλαουγκράνα» προσπάθησαν να πιέσουν στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Ντίντακ ήταν αυτός που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για την Εσπανιόλ με το σουτ στο δοκάρι του Τερ Στέγκεν. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Κίκε Σετιέν μπήκαν αποφασισμένοι και πίεσαν τους φιλοξενούμενους. Η αποβολή του Φατί στο 50’ για σκληρό μαρκάρισμα έφερε την απάντηση του Λοσάνο πάνω στον Πικέ στο 53’ και στο 58΄ο Σουάρες πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0 με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

Οι παίκτες του Ρουφέτε βγήκαν μπροστά και άρχισαν να πιέζουν την εστία των πρωταθλητών, όμως δεν κατάφεραν να βρουν τα δίχτυα του Τερ Στέγκεν στις φάσεις που δημιούργησαν και ουσιαστικά «έθαψαν» τις λιγοστές ελπίδες τους για παραμονή.