Aθλητικά NέαΥποψηφιότητα για το καλύτερο παιχνίδι!

Υποψηφιότητα για το καλύτερο παιχνίδι!

Υποψηφιότητα για το καλύτερο παιχνίδι της σεζόν έβαλε το Σεβίλλη-Εσπανιόλ για την πρώτη αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν!

Σε ένα απίστευτο ματς, με εναλλαγές συναισθημάτων, οι Ανδαλουσιάνοι επικράτησαν 6-4, με το ντεμπούτο του Ρομπέρτο κάτω από την εστία των φιλοξενούμενων να αποδεικνύεται εφιαλτικό… Ακόμα κι αν δεν φέρει σε όλα τα γκολ ευθύνη, είναι βαρύ να δέχεσαι έξι.

Μόλις στο 8′ οι Καταλανοί… πάγωσαν το Σάντσεθ Πιθχουάν, ωστόσο η ομάδα του Σαμπάολι βρήκε τον τρόπο να φέρει «τούμπα» την κατάσταση, χάρη στα τέρματα των Σαράμπια (15′) και Βιέτο (22′) κι ενώ μέχρι τότε ο πρώην τερματοφύλακας του Ολυμπιακού είχε πραγματοποιήσει δύο εξαιρετικές επεμβάσεις.

Οι συμπαίκτες του όμως δεν το έβαλαν κάτω και πριν καν βγει το ημίχρονο είχαν ανακτήσει -προσωρινά- τα ηνία! Δράστες οι Πέρεθ (26′) και Βίκτορ Σάντσεθ (44′). Το νέο προβάδισμα, όμως, δεν κράτησε για πολύ, διότι… δευτερόλεπτα αργότερα -και πιο συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις- ο Βιέτο δήλωσε ξανά «παρών» και ισοφάρισε για το… τρελό 3-3!

Στο δεύτερο μέρος φάνηκε η ποιότητα της Σεβίλλης, που έκανε πάρτι απέναντι στην τραγική άμυνα της Εσπανιόλ, η οποία είναι αλήθεια πως άφησε αρκετές φορές εκτεθειμένο τον Ρομπέρτο. Βάσκεθ (54′), Βεν Γιέντερ (66′) και Κιγιοτάκε (74′) υπέγραψαν τον… θρίαμβο των κατόχων του Europa League, με τους φιλοξενούμενους απλώς να μειώνουν στο τέλος, με τον Μορένο στο 79′ να διαμορφώνει το… εκπληκτικό 6-4!