Aθλητικά NέαΥποκλίθηκε στον Λουκάκου η Ουντινέζε!

Υποκλίθηκε στον Λουκάκου η Ουντινέζε!

Βγήκε μπροστά ο Ρομέλου Λουκάκου και «καθάρισε» για την Ίντερ!

Μπορεί η ομάδα του Αντόνιο Κόντε να πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και να γλίτωσε ορισμένες φορές από την επικίνδυνη Ουντινέζε, ωστόσο κατάφερε να περάσει από το «Dacia Arena» με 2-0 χάρη σε δύο τέρματα του Βέλγου φορ! Κάπως έτσι, οι «νερατζούρι» μείωσαν τη διαφορά ξανά από την κορυφή και την Γιουβέντους στους τρεις βαθμούς, όντας στο +2 από την τρίτη Λάτσιο, που έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Στα του ματς, η Ίντερ είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Έρικσεν αλλά στη συνέχεια δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της, δέχτηκε μεγάλη πίεση από την Ουντινέζε και πρέπει να αισθάνεται τυχερή που πήγε με το 0-0 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, όμως, παρότι οι γηπεδούχοι έδειχναν ξανά μεγαλύτερη διάθεση, δυσκολεύονταν υπερβολικά να δημιουργήσουν καλές φάσεις προς την εστία του Χαντάνοβιτς.

Οι «νερατζούρι», όμως, ήταν κυνικοί και φουλ αποτελεσματικοί και να χτυπήσουν σε διάστημα οκτώ λεπτών, παίρνοντας ένα ακόμη τρίποντο. Αρχικά, στο 64΄ ο Λουκάκου με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ και επτά λεπτά μετά ο Σάντσες κέρδισε το πέναλτι, με τον Βέλγο φορ να μην αστοχεί από την άσπρη βούλα, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα αλλά και αυτό της ομάδας του. Το 2-0 ήταν γεγονός και το τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα τυπική διαδικασία, με την ομάδα του Κόντε να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμά της και να παίρνει το τρίποντο, μένοντας παράλληλα για 14ο σερί ματς στην Serie A αήττητη.

Αναλυτικά, η 22η αγωνιστική

Σάββατο (01/02)
Μπολόνια-Μπρέσια 2-1 (43’ Ορσολίνι, 89’ Μπανί – 36’πεν. Τορεγκρόσα)
Κάλιαρι-Πάρμα 2-2 (19’ Ζοάο Πέδρο, 53’ Σιμεόνε / 42’ Κούτσκα, 90’+4’ Κορνέλιους)
Σασουόλο-Ρόμα 4-2 (7’, 16’ Καπούτο, 26’ Ντούριτσιτς, 74’ Μπόγκα / 55’ Τζέκο, 73’ πέν. Βερετού)

Κυριακή (02/02)
Γιουβέντους-Φιορεντίνα 3-0 (40’ πεν., 80’ πεν. Ρονάλντο, 91’ Ντε Λιχτ)
Αταλάντα-Τζένοα 2-2 (12’ Τολόι, 35’ Ίλιτσιτς – 19’ πεν. Κρισίτο, 33’ Σανάμπρια)
Μίλαν-Βερόνα 1-1 (29’ Τσαλχάνογλου – 13’ Φαραονί)
Λάτσιο-ΣΠΑΛ 5-1 (3’, 29’ Ιμόμπιλε, 16’, 38’ Καϊσέδο, 58’ Αντεκανιε – 65’ Μισιρόλι)
Λέτσε-Τορίνο 4-0 (11’ Ντεϊόλα, 19’ Μπαράκ, 64’ Φάλκο, 78’ πέν. Λαπαντούλα)
Ουντινέζε-Ίντερ 0-2 (64’, 71’ πέν. Λουκάκου)