Aθλητικά Nέα«Ξύπνησε» στην επανάληψη και… καθάρισε η Ρόμα

«Ξύπνησε» στην επανάληψη και… καθάρισε η Ρόμα

Αφού… έχασε ένα ημίχρονο, η Ρόμα φρόντισε να ανεβάσει «στροφές» στο δεύτερο 45λεπτο της εκτός έδρας αναμέτρησής της απέναντι στην προτελευταία Μπρέσια και, με τρία γκολ σε αυτό το διάστημα, να νικήσει με 3-0.

Αυτό ήταν το δεύτερο σερί «τρίποντο» για τους «τζιαλορόσι», οι οποίοι ανέβηκαν προσωρινά μόνοι στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ενώ η Νάπολι, που υποδέχεται την Κυριακή (12/07) τη Μίλαν, θα έχει την ευκαιρία με νίκη της να τους «πιάσει» ξανά στη βαθμολογία.

Η Ρόμα πήρε κεφάλι στο σκορ με το… καλημέρα στην επανάληψη, με τον Φάζιο να πετυχαίνει το 0-1 εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων μετά από εκτέλεση κόρνερ, στο 48’!

Ο Κάλινιτς, μετά από ωραία συνεργασία του με τον Πέρες, πάτησε περιοχή, νίκησε τον Ανρεανάτσι από κοντά και σημείωσε το 0-2 για την Ρόμα στο 62ο λεπτό, ενώ στο 74’ ήταν η σειρά του Τσανιόλο που πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή, επιστρέφοντας στη δράση μετά από έξι μήνες, να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Μπρέσια…

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης και τα δύο δοκάρια που είχε ο Τζέκο, αμφότερα μετά το 0-3 υπέρ των Ρωμαίων.